Fernando Gaviria wygrał trzeci etap 78. Edycji Tour de Pologne

Czas czytania: 6 min.

Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Liderem klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS jest Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który finiszował w czołowej dziesiątce.

Środa przyniosła kolarzom kolejny, długi etap

Do pokonania mieli bowiem aż 227 kilometrów – najwięcej w tegorocznej edycji wyścigu. Po starcie w Sanoku peleton ruszył na południe, docierając w Bieszczady. Przez piękne, pagórkowate tereny kierował się na wschód, a następnie – północ, by finiszować w Rzeszowie. Na trasie na zawodników czekały trzy premie lotne LOTTO: Ustrzyki Dolne, Kańczuga oraz Łańcut, a także trzy premie górskie PZU:

  • HOTEL ARŁAMÓW (II kat.),
  • Gruszowa (III kat.)
  • oraz Kalwaria Pacławska (II kat.).

Po starcie zawiązała się bardzo liczna, dziesięcioosobowa ucieczka, w której skład weszli:

  • Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert),
  • Tom Bohli (Cofidis),
  • Daniel Arroyave (EF Education – Nippo),
  • Norman Vahtra (Israel Start-Up Nation),
  • Alexander Konychev (BikeExchange),
  • Filippo Conca (Lotto Soudal),
  • Simon Clarke (Qhubeka-Assos),
  • Niklas Maerkl (Team DSM),
  • Lionel Taminiaux (Alpecin-Fenix)
  • oraz Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski).

Ich przewaga utrzymywała się długo na poziomie trzech minut.

Zaciętą walkę o punkty na pierwszej lotnej premii LOTTO stoczyli Taco van der Hoorn i Łukasz Owsian. O centymetry lepszy okazał się Holender. Polak powetował sobie jednak na trzech premiach górskich PZU, które w komplecie wygrał, zapewniając sobie trykot najlepszego górala. Peleton dzięki zgodnej pracy ekip redukował stopniowo przewagę ucieczki, która 65 kilometrów od mety wynosiła już tylko półtorej minuty.

Nieoczekiwanie jednak w głównej grupie nastąpiło zawahanie i przewaga ucieczki ponownie wzrosła, tym razem do trzech minut. Śmiałkowie rozdzielili też między sobą punkty na premiach lotnych LOTTO w Kańczudze i Łańcucie. Ostatni ze śmiałków – Taco van der Hoorn, Simon Clarke i Lionel Taminiaux zostali dogonieni zaledwie trzy kilometry od mety.

Losy etapu rozstrzygnął finałowy sprint, w którym najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Kolarz UAE-Team Emirates wyprzedził Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Phila Bauhausa (Bahrain-Victorious). Na dziewiątej pozycji finiszował Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).

Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step)

Drugi jest Diego Ulissi (UAE-Team Emirates), a trzeci – Matej Mohorić (Bahrain-Victorious). W klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS prowadzi Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), w klasyfikacji najlepszy góral PZU – Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikację drużynową ENERGA otwiera Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux.

Czesław Lang (Dyrektor Generalny wyścigu):

To był piękny, malowniczy etap. Cały odcinek był bardzo szybki. Odjechała dziesięcioosobowa ucieczka. Polak, Łukasz Owsian, który się w niej znalazł wywalczył koszulkę najlepszego górala, czego serdecznie mu gratuluję. Akcja śmiałków długo trzymała nas w niepewności, ale peleton ostatecznie doprowadził do finiszu dużej grupy. Najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Pięć lat temu wygrywał już w Polsce, po czym okazywał się najlepszy na odcinkach Giro d’Italia czy Tour de France. Cieszę się, że powrócił do topowej formy.

https://tdp.infocity.pl/pl/etap3/

Wyniki premii lotnych LOTTO:

  • Premia lotna LOTTO, Ustrzyki Dolne: 1. Taco van der Hoorn 2. Łukasz Owsian 3. Daniel Arroyave
  • Premia lotna LOTTO, Kańczuga: 1. Taco van der Hoorn 2. Filippo Conca 3. Simon Clarke
  • Premia lotna LOTTO, Łańcut:  1. Norman Vahtra 2. Taco van der Hoorn 3. Simon Clarke

Wyniki premii górskich PZU:

  • Premia górska PZU II kat., HOTEL ARŁAMÓW:  1. Łukasz Owsian 2. Daniel Arroyave 3. Filippo Conca 4. Taco van der Hoorn
  • Premia górska PZU III kat., Gruszowa: 1. Łukasz Owsian 2. Daniel Arroyave 3. Filippo Conca
  • Premia górska PZU II kat., Kalwaria Pacławska: 1. Łukasz Owsian 2. Daniel Arroyave 3. Filippo Conca 4. Niklas Maerkl

Liderzy klasyfikacji:

  • Klasyfikacja generalna CARREFOUR: Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step)
  • Klasyfikacja najlepszy sprinter LOTOS: Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers)
  • Klasyfikacja najlepszy góral PZU: Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski)
  • Klasyfikacja najaktywniejszy zawodnik LOTTO: Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert)
  • Klasyfikacja drużynowa ENERGA: Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux
Justyna Romanczyk
Źródło: Materiały organizatora

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe