Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Brak porozumienia z rządem, nauczyciele zaprotestują?

  • Dodano: 2019-01-23 09:00, aktualizacja: 2019-01-23 10:52

Wczoraj odbyły się kolejne rozmowy ws. wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli w całym kraju, ZNP nie ustaje w dążeniu do celu. Będzie strajk ogólnopolski?

Będzie strajk?

Wszystko wskazuje na to, że protest rozpocznie się w najbliższym czasie, ponieważ spotkanie z dnia 22 stycznia nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Rząd zaproponował podwyższenie wynagrodzenia, ale w mniejszym zakresie, choć w krótszym terminie. ZNP zauważa jednak, że to obietnice bez pokrycia...

Podczas dzisiejszych rozmów minister edukacji zaproponowała przyspieszenie wypłacenia 5% podwyżki zaplanowanej na rok 2020 o cztery miesiące i wypłacenie jej we wrześniu br. Propozycja ta została zgłoszona bez zabezpieczenia środków w budżecie państwa. Domagamy się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 1000 zł od stycznia 2019 roku. Prowadzimy procedury związane ze sporem zbiorowym! (facebook/znpedupl)

Wiadomo też, że nie przygotowano również rozporządzenia, które mogłoby potwierdzić planowane podwyżki, jakie rząd planuje wprowadzić w tym roku.

Postulaty dalej aktualne

Ze związkowcami (Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i „Solidarności”) oraz członkami Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkali się wczoraj minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć (MEN). ZNP reprezentowali: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie Zarządu Głównego ZNP – Joanna Wąsala, Adam Młynarski i Zbigniew Błasiński. ZNP podtrzymuje swoje żądania odnośnie  wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 1000 zł od stycznia 2019 roku.


ZNP, podtrzymując swój postulat płacowy, poinformował minister, że wystąpi do premiera o pisemne gwarancje zabezpieczenia środków na tę część podwyżki, którą minister edukacji obiecuje od 1 września 2019 roku.

Nadal prowadzimy procedury związane ze sporem zbiorowym.
Spotkanie dotyczyło również propozycji MEN przedstawionych związkowcom podczas pierwszych negocjacji płacowych, 10 stycznia. MEN proponuje:

  • wprowadzenie nowego świadczenia dla nauczyciela stażysty,
  • zwiększenie liczby godzin do dyspozycji dyrektora szkoły,
  • przywrócenie obowiązku corocznego uchwalania regulaminów wynagradzania nauczycieli oraz ich uzgadniania ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli,
  • rozszerzenie uprawnienia do dodatku za wyróżniającą pracę.

(https://znp.edu.pl/)

ZNP jest świadomy, że zmian w styczniu rząd już nie wprowadzi, jednak jest skłonny do dalszych rozmów, czytamy w dalszej części komunikatu. Czy nauczycielom uda się wywalczyć dodatkowe pieniądze? Sprawa budzi wiele emocji w środowisku pedagogów, a także zwykłych obywateli, pojawiają się zarówno głosy poparcia, jak i negatywne komentarze, zwłaszcza w stosunku do form protestu, takich jak l4.


Strajk generalny w dalszym ciągu jest możliwy, sprawa jest rozwojowa, a my uważnie ją obserwujemy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.