Wiadomości z Katowic

Ciągniki New Holland – amerykańska jakość na polskie warunki

  • Dodano: 2024-09-03 16:00

Prawie 130 lat historii zobowiązuje – a takim właśnie imponującym wiekiem może się pochwalić amerykańskie przedsiębiorstwo New Holland – jeden z wiodących światowych producentów sprzętu rolniczego. W Polsce firma cieszy się ogromną popularnością – w 2023 r. sprzedała najwięcej nowych ciągników spośród wszystkich kupowanych w naszym kraju. Za New Holland przemawia jednak nie tylko staż, ale przede wszystkim wysoka jakość produktów. Ciągniki i inne maszyny rolnicze tej marki znane są jako niezawodne, intuicyjne w operowaniu, trwałe i rzadko wymagające naprawy. Sprawdź, co kryje się za słynnym logo z kłosem.

Komiwojażer w rolniczym miasteczku

Zacznijmy od początku, czyli od powstania marki. Nazwa pochodzi od miasta, w którym przedsiębiorstwo zostało założone (jako New Holland Machine Company). Nawet dziś New Holland nie wybija się na tle innych prowincjonalnych, amerykańskich miasteczek. Leży w stanie Pensylwania w północno-wschodniej części USA, 70 km od Harrisburga (stolicy stanu). Liczy niecałe 6 tys. mieszkańców i ma powierzchnię zaledwie 5 km2.

W 1895 r. do New Holland zawitał obwoźny handlarz – pochodzący z ubogiej, wielodzietnej rodziny, 26-letni Abraham Zimmerman. Dostrzegłszy potencjał, „Abe” (jak nazywali go bliscy), kupił w New Holland starą stajnię, w której założył warsztat kowalski. Początkowo trudnił się naprawą sprzętu rolniczego, ale wkrótce zasłynął jako geniusz w dziedzinie mechaniki – samouk, który wprowadzał innowacje do maszyn, ułatwiając życie lokalnym farmerom. W 1899 r. Zimmerman wprowadził do oferty przenośny młyn paszowy, a następnie kolejne sprzęty swojego pomysłu, projektu i produkcji. Znalazły się wśród nich urządzenia przydatne w gospodarstwie (np. piła do drewna, rozdrabniarka do kamieni), ale i w domu (np. ubijarka do masła, pralka).

Za największe osiągnięcie tego domorosłego wynalazcy uważa się obecnie silnik benzynowy odporny na mróz, mogący pracować w gospodarstwie przez cały rok. Jego dziełem jest również płaszcz wodny do chłodzenia silnika, który znacznie ułatwił schładzanie układu i przedłużył jego żywotność.

Od skromnych początków do globalnego koncernu

Po śmierci Zimmermana firma New Holland przechodziła przez wiele rąk. W 1947 r. kupiło ją Sperry Corporation (działające głównie na rynku awiacyjnym i uważane za pioniera informatyzacji). W 1964 r. New Holland powróciła do rolniczych źródeł, stając się własnością Claeys – przedsiębiorstwa, które wyprodukowało pierwszy samojezdny kombajn zbożowy. W 1974 r. New Holland została odsprzedana amerykańskiej firmie Ariens, specjalizującej się w traktorach, kosiarkach i odśnieżarkach. Później przyszła pora na wielkie koncerny: w 1986 r. większość udziałów w New Holland kupił Ford, a w 1991 r. – Fiat.

W 1999 r. doszło do połączenia New Holland oraz innej, doskonale znanej polskim rolnikom firmy Case. Powstała w ten sposób istniejąca do dziś spółka CNH z siedzibą w Holandii – przesądni mogliby uznać, że historia zatoczyła więc koło – firma z „Nowej Holandii” powróciła do „starej” Holandii.

New Holland w Polsce i na świecie

Dziś New Holland to firma o globalnym zasięgu i równie wielkich ambicjach. Zatrudnia ponad 40 tys. pracowników. Posiada 18 zakładów produkcyjnych na całym świecie i współpracuje z 6 kolejnymi. Ciągniki i inne maszyny produkcji New Holland trafiają do rolników w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, w Azji, w Afryce i w Australii. Jedna z fabryk znajduje się nawet w Polsce. Działa ona pod nazwą CNH Poland, a utworzona została na miejsce nierentownej Fabryki Maszyn Żniwnych – producenta kultowych Bizonów. Przez pewien czas wyprodukowane przez ten podmiot maszyny nosiły nawet podwójną nazwę: New Holland Bizon.

Najpopularniejszymi w naszym kraju ciągnikami New Holland są ekonomiczne, lekkie T5 i T6. Z nowszych konstrukcji rodzimi rolnicy wybierają przede wszystkim potężny traktor T7 Heavy Duty, cechujący się niskim spalaniem T8, a także odpowiadający na trudne warunki pogodowe i mogący pracować nawet przez całą dobę bez przerwy T7 LWB. Części do nich wszystkich znajdziesz w sklepie internetowym Blaut-Rol.

Najczęstsze awarie ciągników New Holland

Jedną z głównych cech ciągników New Holland jest ich niezawodność. Z czasem jednak pewne części będą ulegały naturalnemu zużyciu. To dlatego warto zajrzeć na https://www.blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow/new-holland/ i kupić na zapas kilka drobiazgów: śruby, podkładki, uszczelki, siłowniki, tuleje czy odstojniki kurzu.

Bez problemu kupisz tutaj również części potrzebne do poważniejszych napraw. Możesz wybierać pomiędzy oryginałami a zamiennikami o jakości identycznej z oryginalną, potwierdzoną przez producenta.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.