Wiadomości z Katowic

"Dzień dobra" w Katowicach! Na scenie m.in. Krzysztof Antkowiak i Mietek Szczęśniak

  • Dodano: 2022-04-20 12:30

W pierwszą niedzielę po Świętach Wielkiej Nocy, w uroczystość Miłosierdzia Bożego, odbędzie się Dzień Dobra – wielkie wydarzenie dedykowane dziełom pomocy społecznej w województwie śląskim oraz niosącym ją wolontariuszom.

Dzień dobra - koncerty gwiazd w Katowicach

W Dniu Dobra wezmą udział wszystkie diecezje z kraju, ale tzw. wydarzenie wiodące przygotuje właśnie Caritas Archidiecezji Katowickiej. Przyjmie ono formę imprezy masowej adresowanej do mieszkańców regionu – wszystkich tych, którym dobro innych leży na sercu.

Uczestnicy imprezy dowiedzą się, ile dobra dla innych czyni na co dzień katowicki Caritas, który działa już 31 lat od momentu reaktywacji w 1989 roku. Skala tych aktywności jest imponująca, o czym zaświadczają także statystyki. Caritas udziela codziennie wsparcia 1528 osobom niepełnosprawnym i prowadzi 60 placówek dla potrzebujących. Realizuje i rozwija ponad 25 programów i akcji pomocowych. Niezwykle ważny jest fakt, że instytucja odpowiada na wyzwania rzeczywistości, dostosowując do nich cele oraz instrumenty działań. Doskonałym przykładem na to jest Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom powołane w 2018 roku, które obecnie udziela wsparcia głównie Ukrainie i przybywającym z niej do Polski uchodźcom. 

Katowicki Caritas jednak, to przede wszystkim pełni empatii i pasji działania ludzie – około 1800 wolontariuszy, którzy niosą bezinteresowna pomoc wielkiej rzeszy beneficjentów, w tym osobom niepełnosprawnym i ubogim. Ich historie są świadectwem tego, że trzeba i warto pomagać. Podczas Dnia Dobra będzie propagowana idea wolontariatu  - tego, jak wielką rolę spełnia, nie tylko społeczną, ale także obywatelską i wspólnotową. Szczególnie silnie wybrzmi zaproszenie kierowane dla Ślązaków do czynnego włączania się w wolontaryjne szeregi i aktywności.

W ramach Dnia Dobra odbędą się koncerty z udziałem tak znamienitych artystów, jak Magda Anioł, Gabi Gąsior & Holy Noiz, Krzysztof Antkowiak, Adam Krylik, Mietek Szcześniak oraz zespołu Albo i Nie. Pomiędzy występami zostaną przedstawione dzieła dobra podjęte przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Organizacje charytatywne i wolontariusze zaprezentują swoją działalność także na stoiskach specjalnie przygotowanych na tę okazję.

Uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać również z szerokiej oferty gastronomicznej. Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka dobroczynna na rzecz świetlicy św. Barbary w Katowicach. Dzień Dobra będzie także formą ogólnopolskiej promocji Regionu – nie tylko jego roli i znaczenia na mapie kraju, ale także w wymiarze niesienia pomocy osobom potrzebującym.

Począwszy od 2022 roku, wydarzenie  będzie odbywało się już cyklicznie – co roku.


Dzień Dobra został objęty patronatem Arcybiskupa Wiktora Skworca. Współorganizator wydarzenia: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Partnerzy: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Miasto Katowice. W wydarzenie włączyła się także Fundacja Polska Bezgotówkowa wraz z partnerami Worldline i eService.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wełnowiec City

    Jakoś nie ufam instytucji Caritas,niestety.Ostatnio zrobiłam przelew z opisem "pomoc uchodźcom z Ukrainy". W niedługim czasie dostałam podziękowanie z Caritas między innymi z treścią "dziękujemy za wpłatę na cele ogólne" Odpowiedziałam że nie cele ogólne były moją intencją,a uchodźcy!.Za chwilę dostałam maila ze moja "wpłata poszła na uchodźców,proszę być spokojną." Nie jestem,nie ufam że wyznaczony cel,otrzyma to co się należy z przelewów i wpłat.Kto chce niech wpłaca,ja skorzystam z innych możliwości pomocy potrzebującym.Nie jestem obojętna,też jest mi ciężko,jednak uczciwość i sprawiedliwość stawiam na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również