Wiadomości z Katowic

Dziś protest przeciwko podwyżkom cen biletów w komunikacji GZM. Pikieta przed ZTM

  • Dodano: 2022-08-22 13:00

W poniedziałkowe popołudnie przed siedzibą ZTM odbędzie się protest pod hasłem „Stop podwyżkom cen biletów w Metropolii”. Organizatorzy – Śląski Ruch Klimatyczny – nie zgadzają się na zapowiadany na wrzesień wzrost cen biletów jednorazowych.

Protest organizowany przez Śląski Ruch Klimatyczny odbędzie się dziś, 22 sierpnia o godzinie 14.30 pod siedzibą ZTM, przy ul. Barbary 21A, w centrum Katowic. W pikiecie może wziąć udział każdy mieszkaniec miast w ramach GZM.

Żądamy od Dyrekcji Zarządu Transportu Metropolitalnego natychmiastowego wycofania się z pomysłu wrześniowych podwyżek cen biletów jednorazowych! Nie pozwolimy, by kolejna instytucja przerzucała koszty kryzysu finansowego na nas – mieszkanki i mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To bulwersujące, że w czasach, gdy każdy z nas z coraz większym niepokojem spogląda na swoje finanse każe się nam płacić większe sumy za podstawowe prawo jakim jest transport publiczny. W dobie rosnących kosztów życia i lawinowego przyrostu osób będących w kryzysie finansowym, podwyżka cen biletów komunikacji publicznej jest działaniem na szkodę społeczną – przekonują przedstawiciele Śląskiego Ruchu Klimatycznego.

Organizatorzy przypominają, że planowane na wrzesień podniesienie cen biletów jednorazowych to nie pierwsza taka podwyżka w tym roku. W kwietniu podrożały bilety metropolitalne długookresowe łączone z przejazdami koleją.

Protest przed siedzibą ZTM w Katowicach. Powód? Droższe bilety

Nie zgadzamy się na kolejne obciążenia dla mieszkańców i mieszkanek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. System komunikacji publicznej, którego ZTM jest organizatorem, jest wykorzystywany przez nas, by dojeżdżać do pracy, do lekarza, na uczelnię oraz innych fundamentalnych potrzeb życiowych. Zwiększenie kwoty wydawanej na transport będzie ogromnym ciosem dla portfeli rzeszy mieszkańców i mieszkanek aglomeracji – czytamy w apelu organizatorów.

Podwyżka cen biletów ma być też krokiem wstecz w kwestii przekonania mieszkańców regionu do przesiadki z transportu indywidualnego na zbiorowy, gdy koszty podróży są bądź będą porównywalne do korzystania z własnego samochodu. Zdaniem organizatorów protestu tego typu działania są skrajnie szkodliwe, nieracjonalne i nieodpowiedzialne w dobie kryzysu klimatycznego i środowiskowego.

Bez dobrze zorganizowanej, inkluzywnej i dostępnej zrównoważonej mobilności trudno będzie nam radzić sobie z mitygacją i adaptacją do zmian klimatycznych – przekonują protestujący.

Śląski Ruch Klimatyczny zachęca do zabrania przedmiotów emitujących hałas - bębnów, gwizdków, blaszek czy grzechotek, aby sprawić, by urzędnicy usłyszeli głos mieszkańców.

Przedstawiciele Metropolii GZM wyjaśniają, że powodem podwyżki cen biletów są dwucyfrowa inflacja oraz wzrost cen paliw o ponad 40 procent w porównaniu do zeszłego roku. Zmiana cen dla biletów jednorazowych ma nie przekroczyć wskaźnika poziomu inflacji, a zmiany cen będą wahać się w przedziale od 9 do 13 procent.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.