Wiadomości z Katowic

[FOTO] Start Rajdu Śląska 2022 za nami. Widowiskowy prolog w centrum Katowic

  • Dodano: 2022-09-10 11:15, aktualizacja: 2022-09-10 12:31

Ruszył Rajd Śląska 2022! W piątek 9 września o godz. 17.30 na ulicy Dworcowej odbyła się ceremonia startu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Widowiskowy prolog zrobił wrażenie na kibicach zgromadzonych w okolicy Al. Korfantego i Strefy Kultury.

Pierwsze załogi Rajdu Śląska ruszyły z Dworcowej niebo ponad pół godziny wcześniej - wówczas odbyła się ceremonia startu Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W głównym Rajdzie Śląska bierze udział dokładnie 96 ekip. Z Dworcowej samochody przejechały na start prologu, który dla aut historycznych rozpoczął się chwilę po 18.30, a stawka Mistrzostw Polski ruszyła po 19.00. Choć prolog, którego dystans to 1,75 km nie wlicza się do końcowej klasyfikacji zawodów to zwycięzcy otrzymali specjalne puchary.

Prolog w Katowicach zlokalizowany w okolicy katowickiego Spodka (Al. Korfantego, Rondo Sztuki, Strefa Kultury) przyciągnął tłumy kibiców. Odcinek specjalny w centrum Katowic nie należał do łatwych, co odczuło kilka załóg mocno uderzając w krawężniki, co spowodowało uszkodzenie pojazdów (to m.in. Jarosław i Marcin Szejowie z numerem 9, którzy urwali koło w Hyundaiu i20 R5).

Kierowcy ruszyli z ul. Moniuszki, skręcając w Korfantego do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Ostry skręt w prawo oznaczał wjazd w Aleję Roździeńskiego w kierunku Olimpijskiej. Parking A w Strefie Kultury został wyznaczony na pętlę, z której kierowcy wracali do Ronda, gdzie skręcili w Al. Korfantego w stronę umiejscowionej przy Spodku mety.

Prolog Rajdu Śląska 2022 w Katowicach. Wyścig przyciągnął tłumy

Katowicki prolog wygrali Szwedzi Kristensson i Johansson w Hyundaiu i20 R5), a trasę pokonali w czasie 1:45,4 sekundy. 0,2 s straty odnotowali do nich duet Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Škoda Fabia Rally2 Evo), a trzeci na mecie ze stratą 0,3 s do lidera byli Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Hyundai i20 R5).

W sobotę kierowcy będą zmagać się na trzech odcinkach specjalnych ulokowanych na południu województwa śląskiego – mowa o gminie Bestwina, Kiczycach, a także Jastrzębiu-Zdroju. Wieczorem pod Stadionem Śląskim będzie miało miejsce Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich. W niedzielę rywalizacja przeniesie się na odcinki na północy województwa. To aż pięć odcinków specjalnych – w Siewierzu, Pilicy i łanach Wielkich. Ceremonia wręczenia pucharów zwycięzcom została zaplanowana na 18.15 na Stadionie Śląskim. Baza serwisowa po raz szósty umiejscowiona jest wokół Stadionu Śląskim.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.