Wiadomości z Katowic

Jak odkazić mieszkanie po chorobie zakaźnej?

  • Dodano: 2020-03-16 08:45, aktualizacja: 2020-03-16 13:42

W ostatnich tygodniach, które upływają pod znakiem walki z nowym groźnym dla zdrowia koronawirusem, powodującym chorobę COVID-19, wiele mówi się o dbaniu o higienę, częstych dezynfekcjach i odkażaniu miejsc publicznych, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Odkażanie lokali po chorobach to niezbędny krok w ponownym dostosowaniu ich do użytku, bez ryzyka zakażenia. Aby doprowadzić mieszkanie lub inny lokal, w którym przebywała osoba zakażona do stanu używalności należy zastosować kompletną dezynfekcję pomieszczeń biurowych lub mieszkań. Firma Kastelnik oferuje takie usługi, zarówno w przypadku mieszkań, biur, jak i innych lokali użytkowych, zarówno na terenie Katowic, Bytomia, Chorzowa czy też innego miasta aglomeracji śląskiej.  Nasza praca polega na zastosowaniu procesów, które zneutralizują drobnoustroje i ich formy przetrwalnikowe. W ramach dezynfekcji wszystkie powierzchnie w mieszkaniu zostaną odkażone i ponownie będą bezpieczne dla zdrowia mieszkańców czy też pracowników firmy. Istnieje wiele różnych metod zapewniających osiągnięcie tego celu. Najważniejsze jednak jest dobranie odpowiednich środków chemicznych i właściwe ich stosowanie. W poniższym artykule omówimy szerzej metody naszej pracy oraz o sposoby odkażania pomieszczeń po chorobach zakaźnych.

Dezynfekcja powierzchni mieszkalnych 

Źródłem zagrożenia chorobowego są najczęściej niewidoczne dla oka, ale groźne drobnoustroje. W przypadku gdy odkażamy lokale mieszkalne sprawa jest o tyle prostsza, że z reguły wystarcza wykonanie najprostszych czynności jak wywietrzenie pomieszczeń, dokładne wysprzątanie tradycyjnymi metodami pokoi oraz kuchni i łazienki, a także wypranie pościeli i ręczników i ubrań chorego. Przy bardzo groźnych chorobach zakaźnych należy do powyższych metod sprzątania dołączyć środki chemiczne. Wiele drobnoustrojów jest bowiem odpornych na działanie dostępnych w sklepach zwykłych środków sprzątających. Należy zaznaczyć, że dezynfekcja nie powoduje, że pomieszczenia stają się jałowe. Aby osiągnąć taki stan, należy pomieszczenie poddać sterylizacji. Taki zabieg zwykle nie jest potrzebny i przy czyszczeniu mieszkań po chorobie zakaźnej wystarczy profesjonalna dezynfekcja. Po jej przeprowadzeniu możemy bezpiecznie korzystać z mieszkania. Sprawdzonych rodzajów dezynfekcji pomieszczeń jest kilka. Dobór właściwego sposobu dokonywany jest każdorazowo w oparciu o ocenę jednostkowego przypadku. Do wyboru mamy następujące metody:

  • metoda opryskowa, to jedna z najstarszych metod dezynfekcji. Polega na rozpyleniu środka chemicznego za pomocą spryskiwacza bezpośrednio na wszystkie powierzchnie w mieszkaniu (podłogi, ściany, sufity). Substancja aktywna, którą rozpylamy, występuje zarówno w formie gotowego produktu, jak i w postaci koncentratu lub proszku. Metoda ta przynosi bardzo szybkie i dokładne efekty. Niestety korzystanie z dezynfekowanych pomieszczeń jest możliwe dopiero po upływie 12 godzin od wykonania oprysku.

  • zamgławianie ULV polega na wytwarzaniu mgły wodnej przy użyciu specjalnego generatora. Technika ta pozwala skuteczne zniszczyć drobnoustroje, gdyż dociera do nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. To sprawdzony sposób do dezynfekcji mieszkań po zmarłej osobie. Preparaty stosowane przy tej metodzie mają szerokie działanie, zarówno bakteriobójcze, drożdżobójcze, wirusobójcze i sporobójcze. Zamgławianie pomieszczeń właściwie dobranym środkiem chemicznym jest skuteczne w przypadku stwierdzonego niedawno 2019-nCoV, czyli koronawirusa, który ginie pod wpływem, między innymi nadtlenku wodoru. Ten podobny do SARS wirus jest bardzo niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych i o obniżonej odporności. Co gorsza, może on być obecny w ludzkim życiu już zawsze. Dlatego warto nauczyć się z nim walczyć. Zamgławianie wydaje się najlepszą opcją w przypadku sprzątania pomieszczeń po osobach zakażonych tym wirusem. Opadanie mgły i dezaktywacja środków chemicznych po zabiegu zamgławiania trwa około 8 godzin. Po upływie tego czasu pomieszczenia mieszkalne oraz biura nadają się do normalnego używania bez ryzyka zakażenia.

  • ozonowanie to kolejna metoda często stosowana do dezynfekcji pomieszczeń zainfekowanych koronawirusami, bakteriami lub pasożytami. Jest to najbardziej ekologiczna formą dezynfekcji. Za pomocą specjalnego generatora wytwarza się ozon, który gwałtownie utlenia się. W kontakcie z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, wchodzi w reakcję chemiczną i rozkłada je na mniejsze i nieszkodliwe dla zdrowia cząsteczki. Ozon jest bardzo silnym i skutecznym środkiem dezynfekującym. Co ważne, już po godzinie od zakończenia dezynfekcji powietrze w pomieszczeniach jest czyste i wolne od zarazków, więc bez obaw można ponownie korzystać z lokalu. Więcej informacji na temat znajdziesz w artykule dotyczącym ozonowania pomieszczeń Katowice.

W jakich przypadkach korzystać z zamgławiania?

Metoda zamgławiania jest bardzo popularna i znajduje częste zastosowanie w wielu przypadkach, dzięki swojej lotnej formie i nowoczesnym środkom niszczącym wszelkie drobnoustroje. Preparaty wykorzystywane w metodzie zamgławiania nie tylko niszczą bakterie, grzyby i drożdże, ale mają także potwierdzone działanie wirusobójcze, między innymi przeciwko: koronawirusowi CoV, świńskiej i ptasiej grypie, parwowirozie, panleukopenii, i innym wirusom goźnym dla ludzi oraz zwierząt. Zamgławianie działa też bakteriobójczo m.in na bakterie E.coli, czy grzybobójczo na najbardziej powszechne grzyby jak Candida albicans czy Aspergillus brasiliensis. Profesjonalnie wykonane zamgławianie działa negatywnie na wszelkie insekty i szkodniki: pluskwy, karaluchy czy muchy i osy.

Koronawirus, a zamgławianie pomieszczeń

Koronawirus to obecnie jedno z największych globalnych niebezpieczeństw dla ludzkiego zdrowia. Wirus ten jest bardzo zaraźliwy i może okazać się śmiertelny dla osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Służby medyczne apelują, by za wszelką cenę unikać bezpośredniego lub kropelkowego kontaktu z osobą zarażoną. W profilaktyce ważna jest także dezynfekcja powierzchni, z którymi miał styczność chory. Niezbędne jest także zintensyfikowanie dbałości o higienę osobistą. Już samo częste, dłuższe i dokładniejsze mycie rąk jest dobrym krokiem w stronę profilaktyki.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, trzeba podjąć kroki, które wyeliminują go z powietrza i najbliższego otoczenia zdrowych ludzi. Zamgławianie pomieszczeń z dodatkiem właściwego środka to bezpieczny i skuteczny sposób, który likwiduje koronawirusa z otoczenia. Koronawirus jest wrażliwy na nadtlenek wodoru i inne preparaty dezynfekujące, więc wszelkie miejsca publiczne powinny być regularnie odkażane środkami z tą substancją. Metoda zamgławiania stosowana w celu zniszczenia wirusa lub zapobiegania zakażeniu to najlepsza opcja nie tylko dla administratorów budynków publicznych (szpitali, przychodni, banków, sklepów), ale także właścicieli domów i mieszkań, biur i mniejszych lokali firmowych. Jeśli prowadzisz firmę w Katowicach, Tychach, Mikołowie lub Mysłowicach i szukasz sprawdzonej firmy do przeprowadzenia dezynfekcj - zadzwoń do nas. Technicy z firmy Kastelnik chętnie pomogą przeprowadzić skuteczną dezynfekcję wszystkich pomieszczeń w twoim biurze lub mieszkaniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.