Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Józef Skrzek "Requiem Mariacki"

  • Dodano: 2016-08-26 10:00

Józef Skrzek „Requiem Mariacki” – muzyczne widowisko plenerowe
2 września, godz. 21
Kościół Mariacki
Wstęp wolny (koncert plenerowy)


Prawykonanie najnowszej kompozycji Józefa Skrzeka w wyjątkowej oprawie wizualnej. Muzyczny hołd złożony najstarszej świątyni katolickiej w Katowicach. Forma requiem odnosi się nie tylko do żałoby artysty po Matce i Bracie, ale podkreśla również refleksyjny charakter dzieła poświęconego świątyni, która w sercu Józefa Skrzeka zajmuje od zawsze ważne miejsce. „Requiem Mariacki”, przez wydobycie muzyką i światłem piękna Kościoła Mariackiego, stanie się również apoteozą piękna wiary.


W widowisku wykorzystane zostaną fragmenty Pisma Świętego, teksty Romana Brandstaettera (m.in. „Madonna”, „Miłość”) oraz Aliny Skrzek.


Charakterystyczna sylwetka kościoła będzie tłem dla pokazu świetlnego widowiska, wykorzystującego mapping i światła laserowe.


Wykonawcy koncertu:
Chór katedralny pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca
Prof. Henryk Jan Botor – organy
Mirosław Muzykant – perkusja
Ela Skrzek – śpiew
Józef Skrzek – el-Instrumentarium

Józef Skrzek – urodzony w górniczej rodzinie w Michałkowicach (Siemianowice Śląskie), skończył katowicką Państwową Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, krótko studiował też w Akademii Muzycznej. Zadebiutował już w 1970 roku jako basista i pianista zespołu Breakout. Po roku wrócił jednak na Śląsk, gdzie założył wraz z Antymosem Apostolisem oraz Jerzym Piotrowskim zespół SBB. Zespół w pierwszych latach towarzyszył Czesławowi Niemenowi, a gdy ich drogi się rozeszły, zaczął indywidulaną karierę. Dziś należy do jednych z najważniejszych zespołów nurtu rocka progresywnego w historii polskiej muzyki.
Józef Skrzek jest znany także ze swojego zamiłowania do syntezatorów typu Moog, a swoją muzykę elektroniczną regularnie prezentuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Liczną publiczność gromadzą jego organowe recitale w kościołach całej Europy (szczególnie w Niemczech). Józef Skrzek skomponował również muzykę do licznych filmów takich reżyserów jak Lech Majewski Czy Piotr Szulkin.
Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym Urodzinom Miasta Kocham Katowice.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.