Wiadomości z Katowic

Katowiccy dzielnicowi kontrolują miejsca przebywania bezdomnych

  • Dodano: 2021-11-24 06:45, aktualizacja: 2021-11-24 07:03

Dzielnicowi Komisariatu IV Policji w Katowicach sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni.

Mundurowi jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia w związku z coraz niższymi temperaturami. Sprawdzane są nie tylko pustostany, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych ale również tereny zielone i nieużytki znajdujące się na terenie miasta, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia.

Od dłuższego czasu na Śląsku temperatura powietrza jest coraz niższa

W nocy zdarzają się już przymrozki. To czas, aby zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenie, a nawet na zamarzniecie. Dzielnicowi z Komisariatu Policji IV w Katowicach sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni i inne osoby potrzebujące schronienia. Osoby bezdomne nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Po za tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi szczególnie w nocy. Wielu z nich stawia prowizoryczne szałasy i zadaszenia na terenach zielonych. Wszystkim napotkanym podczas kontroli osobom policjanci oferowali pomoc i wskazywali miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie. Na razie nikt z napotkanych bezdomnych nie chciał skorzystać z oferty placówek dla osób bezdomnych. Większość osób deklarowała wyraźną chęć pozostania w swoich prowizorycznych domach.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 można skorzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987, o której więcej informacji poniżej, oraz z policyjnej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęcamy do korzystania z aplikacji na smartfon „Śląska Policja” i "Moja Komenda", gdzie w łatwy sposób można skontaktować się ze swoim dzielnicowym i poinformować go o miejscach, w których znajdują się osoby potrzebujące pomocy, a także można sprawdzić aktualności dotyczące bezpieczeństwa ze swojej okolicy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.