Wiadomości z Katowic

Katowiccy policjanci zorganizowali zbiórkę rzeczy potrzebnych dla uchodźców z Ukrainy

  • Dodano: 2022-03-14 12:00, aktualizacja: 2022-03-23 10:54

Katowiccy policjanci, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy Śląska, od momentu wybuchy wojny na Ukrainie, dbają również o bezpieczeństwo uchodźców. To nie tylko codzienna służba na granicy naszego państwa, ale przede wszystkim codzienna pomoc licznie przybyłym zza wschodniej granicy sąsiadom.

Katowiccy policjanci na rzecz uchodźców

Od kilkunastu dni wszyscy w naszym kraju solidarnie pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Katowiccy policjanci w codziennej służbie dbają o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców stolicy Śląska, ale również licznie przybyłych uchodźców szukających bezpiecznego schronienia na terenie województwa. Codziennie do Katowic przyjeżdża kilka pociągów, którymi podróżują osoby uciekające przed wojną. Cześć z nich chce pozostać w Katowicach, część osób praktycznie od razu zmienia pociąg i podróżuje w głąb kraju. Liczna grupa zostaje jednak w mieści na kilka dni, korzystając z noclegów i opieki przygotowanej przez Urząd Miasta w Katowicach i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Jest to dla nich czas odpoczynku, ale też zastanowienia się w spokoju po raz pierwszy od wielu dni, gdzie chcą jechać i jak zadbać o swoją przyszłość.

Katowiccy policjanci, którzy w codziennej służbie dbają o bezpieczeństwo uchodźców, zaangażowali się również w pomoc na ich rzecz poza służbą. Już 25 lutego z inicjatywy jednego z policjantów IV komisariatu, podjęli decyzję o przystąpieniu do dobrowolnej zbiórki potrzebnych rzeczy. Każdy z prawie tysiąca zatrudnionych w katowickim garnizonie policjantów, otrzymał informację o spontanicznej akcji zgromadzenia potrzebnych ubrań, lekarstw, żywności, zabawek, środków higieny osobistej i innych potrzebnych do codziennej egzystencji rzeczy. Mając świadomość, że osoby te najczęściej wyszły ze swojego domu z jedną torbą zawierająca najpotrzebniejsze rzeczy, policjanci zaczęli gromadzić dary.

Spontaniczna zbiórka rzeczowa

Na początku zebrane rzeczy miały zostać wysłane do miejscowości, w których uchodźcy przekraczają granice Rzeczpospolitej Polskiej. Widząc jednak jak ogromna i spontaniczna pomoc niesiona jest w tych miejscach przez inne osoby, podjęto decyzję, że rzeczy zostaną przekazane do placówek, w których na terenie Katowic przebywają uchodźcy.

Policjanci nawiązali kontakt z Urzędem Miasta w Katowicach i systematycznie oraz bezpośrednio przewożą zebrane rzeczy do tych placówek. Policjanci z własnych środków zakupili tak wiele rzeczy, że w niektórych placówkach już dwukrotnie przekazali zebrane w ten sposób dary. To nie tylko ubrania, pampersy, lekarstwa, słodycze, zabawki, specjalistyczne jedzenie dla małych dzieci, ale również wózki, pralka, foteliki samochodowe, koce, pościel, ręczniki. W ten sposób katowiccy policjanci przekazali zebrane dary już do 5 placówek, w których przebywają czasowo uchodźcy.

- Mamy ogromną nadzieję, że chociaż w ten sposób w  malutkiej części możemy pomóc naszym wschodnim sąsiadom - przekazują katowiccy policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również