Wiadomości z Katowic

Katowice Miastem Przyjaznym dla Biznesu miesięcznika "Forbes"

  • Dodano: 2022-10-19 06:15, aktualizacja: 2022-10-19 06:25

Katowice zajęły pierwsze miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu prestiżowego miesięcznika „Forbes". Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek wieczorem (17.10.2022 r.), podczas Europejskiego Forum Samorządów Local Trends w Poznaniu.

To kolejna nagroda, którą otrzymujemy za działania na rzecz biznesu. Cieszę się, że takie działania jak powstanie Biura Obsługi Inwestora czy funkcjonowanie Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink przynoszą efekty. Aby miasto było atrakcyjnym miejscem do życia musi mieć dobrą ofertę mieszkaniową, ciekawe propozycje pracy oraz bogatą ofertę spędzania czasu wolnego. Szczególnie ważnym działaniem w tym obszarze jest zaangażowanie inwestorów, którzy otwierając swoje biura w Katowicach z jednej strony dają pracę naszym mieszkańcom, a z drugiej odprowadzają tu swoje podatki – powiedział  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach rankingu miasta i gminy podzielono na pięć kategorii według liczby mieszkańców: powyżej miliona, 300 tys. - do miliona, 150 - 299 tys. (w tej kategorii znalazły się Katowice), 50 - 149 tys., poniżej 50 tys. Do przeliczenia na 1000 mieszkańców wzięto pod uwagę następujące dane: liczbę netto rejestracji nowych spółek w danej miejscowości (po odjęciu od nowych rejestracji upadłości i wykreśleń z rejestru); liczbę zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej). Temu ostatniemu czynnikowi autorzy rankingu przyznali wagę trzy razy wyższą niż pozostałym. Dane dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. W tegorocznym zestawieniu tuż za Katowicami znalazła się Gdynia i Białystok.

Katowice osiągnęły już poziom 715 000 m2 przestrzeni biurowej i nadal się w tym zakresie rozwijają. Największe realizowane obecnie projekty to Global Office Park przy ul. Sokolskiej, KTW II przy rondzie gen. Ziętka, Face to Face Business Campus przy ul. Chorzowskiej, czy budowany właśnie budynek Craft, który powstaje u zbiegu ul. Chorzowskiej i Ściegiennego. Ale oprócz przestrzeni biurowych, Katowice oferują również zrównoważony transport, liczne przestrzenie zielone oraz silne tradycje akademickie, a ich dodatkowym atutem jest dostęp do 3 międzynarodowych lotnisk oraz bogata oferta tzw. przemysłu czasu wolnego. Te wszystkie aspekty tworzą ze stolicy województwa śląskiego wyróżniające się miejsce dla potencjalnych inwestorów. Dbanie o inwestorów przekłada się nie tylko na nowe miejsca pracy, ale również wpływy do budżetu miasta - czy to z podatku od nieruchomości, CIT, czy PIT pracowników zatrudnionych w nowych firmach. Dla Katowic, w skali bieżącego roku spodziewane dochody wyniosą 246 mln z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych, 138 mln z tytułu udziału w podatku CIT i 561,5 mln z tytułu udziału w podatku PIT. Z danych Urzędu Statystycznego w Katowicach (USK) wynika, że w lipcu 2022 bezrobocie w Katowicach kształtowało się na poziomie 1,7% i było jednym z najniższych w Polsce. Natomiast liczba spółek handlowych prowadzących działalność w Katowicach wynosiła ponad 13,7 tys.

Z raportu „Sektor usług biznesowych w Katowicach", który w czerwcu br. został opracowany przez ABSL – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – jednoznacznie wynika, że rośnie rola Katowic w sektorze nowoczesnych usług biznesowych stanowiących jeden z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki w Polsce. Efektem aktywności miasta jest niemal 25 tys. osób już zatrudnionych w 96 centrach (dane tylko dla Katowic), przez co usługi biznesowe można uznać za mocną specjalizację lokalną. Oferowane miejsca pracy to najczęściej stanowiska o wysokim stopniu specjalizacji, co przekłada się na wzrost wynagrodzeń – w lipcu 2022 przeciętne wynagrodzenie w Katowicach wynosiło 9204,45 zł (za USK).

Pod koniec września Katowice otrzymały nagrodę „Miasto Przyjazne Inwestorom" podczas Property Forum 2022 - dwudniowego wydarzenia poświęconego rynkowi nieruchomości komercyjnych w Polsce. Katowice rywalizowały w tej kategorii z Gdynią, Lublinem, Łodzią i Poznaniem, a nagrodę podczas Forum odebrał prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również