Wiadomości z Katowic

Katowice: Park Bogucki zrewitalizowany

  • Dodano: 2019-07-16 10:00

Dobiegła końca warta 6,5 mln zł kompleksowa modernizacja parku Boguckiego.

Zaniedbany do tej pory park uzyskał nowe życie

Codziennie odwiedzają go setki mieszkańców - rodziny z dziećmi, właściciele czworonogów czy goście wydarzeń odbywających się w Strefie Kultury. Choć park Bogucicki położony jest zaledwie w odległości kilometra od katowickiego ronda, tuż przy ruchliwej Alei Roździeńskiego, to jednak jest w opinii katowiczan jest oazą ciszy i spokoju. 

Przebudowa Parku Boguckiego rozpoczęła się rok temu, a jego rewitalizacja była konsultowana z mieszkańcami dzielnicy.

W Katowicach powstało kolejne zielone miejsce spotkań, w którym mieszkańcy mogą nie tylko aktywnie i rodzinnie spędzać czas wolny, ale także aktywizować się w ramach wydarzeń sportowych czy kulturalnych, które będą tu organizowane. Warto też podkreślić, że park Bogucki graniczy ze Strefą Kultury, która jest od kilku lat uznawana za wizytówkę Katowic i gromadzi corocznie setki tysięcy katowiczan i gości z całej Polski i zagranicy. Park Bogucki jest więc zielonym i nowoczesnym domknięciem Strefy Kultury od strony wschodniej – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic

Co zmieniło się w parku?

Na całym jego terenie uporządkowano zieleń i dodatkowo pojawiły się nowe nasadzenia, w tym drzewa i krzewy, m.in. bez lilak, graby i ogniki. W całym parku alejki zyskały nowe nawierzchnie. Pojawiły się także chodniki w miejscach, w których dotychczas były tak zwane „przedepty", którymi mieszkańcy skracali sobie drogę. Na wniosek mieszkańców pojawił się w parku także wybieg dla psów ze specjalnymi urządzeniami dla czworonogów – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor zakładu Zieleni Miejskiej.

Dodatkowo na terenie parku pojawił się także plac zabaw w skład, którego wchodzą: wielofunkcyjne urządzenie zabawowe, karuzela, huśtawka dwuosobowa, domek zabawowy, koparka do piaskownicy, samochód dragster oraz urządzenia muzyczne: cymbałki, bongo, dzwony rurowe, koło dźwiękowe. Dodatkowo zamontowano sześć podwójnych nowych urządzeń fitness. Katowiczan lubiących spędzać aktywnie czas wolny ucieszy więc siłownia na świeżym powietrzu. W całym parku wymieniono całe oświetlenie na ekologiczne ledowe, a także zagospodarowano plac pod scenę mobilną oraz widownię. Pojawiły się nowe obiekty małej architektury – czyli stojaki na rowery, ławki czy kosze na śmieci. W parku będzie dostępny także hotspot pozwalający bezpłatnie skorzystać z miejskiego internetu. Ważnym elementem rewitalizacji jest też tak zwana „sucha rzeka".

To miejsce będzie się wypełniać wodą po deszczach. Deszczówka po spłynięciu do specjalnego zbiornika, zostanie później wykorzystana do podlewania roślin – tłumaczy Mieczysław Wołosz.

Warto podkreślić, że w Katowicach jednocześnie w trakcie rewitalizacji jest także park Olimpijczyków

Miasto koncentruje się na realizacji zielonych inwestycji w dzielnicach. Z jednej strony mówimy o dużych projektach, jak rewitalizacja parków o łącznej wartości około 10 mln zł. Z drugiej strony  drobnych projektach polegających na rewitalizacji zaniedbanych skwerów w osiedlach, gdzie miasto nasadza drzewa, krzewy oraz montuje elementy małej architektury. Właśnie ta „zielona" polityka Katowic, a także kładzenie dużego nacisku na walkę o czyste powietrze oraz ekologiczny transport wpłynęły na to, że zajęły po raz drugi z rzędu pierwsze miejsce w rankingu magazynu Forbes, w kategorii „najbardziej ekologiczne miasto w Polsce".

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również