Wiadomości z Katowic

Katowice: Pszczołom będą służyć odnowione w ramach IV edycji Zielonego Budżetu domki

  • Dodano: 2024-03-21 09:15

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej niedawno przeprowadził kompleksowy remont części swojego zasobu mieszkaniowego... dla pszczół. Tym owadom będą służyć odnowione w ramach IV edycji Zielonego Budżetu domki. Dzięki temu, gdy w kwietniu obudzą się z zimowego snu, będą mogły z nich korzystać i natychmiast rozpocząć swoją pożyteczną pracę.

 - Choć wiele osób się ich boi, to pszczoły są pożytecznymi owadami i naszymi przyjaciółmi. Warto dbać o tych "mieszkańców" naszego miasta, ponieważ odwdzięczają się nam – zapylając rośliny. Są one naturalną częścią ekosystemu i warto je wspomagać – m.in. poprzez stawianie specjalnych domków dla owadów, w których mogą znaleźć schronienie i komfortowe dla siebie warunki – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Realizacja tego zadania pokazuje, jak dużą wartość mają pomysły mieszkańców zgłaszane do Zielonego Budżetu oraz Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Do 8 kwietnia czekamy na zgłoszenia do kolejnych edycji obu tych programów – dodaje prezydent.

Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim i Zielonym Budżecie miasta Katowice dostępnych jest na stronie bo.katowice.eu.

Pszczoły, które nie mieszkają w ulach

Mimo że wielu osobom pszczoły kojarzą się z ulami, to nie wszystkie ich gatunki są owadami stadnymi. Do tych bardziej samotniczych należą pszczoły murarki, które, choć są blisko spokrewnione z pszczołami miodnymi, to mają zupełnie inny tryb życia. Przede wszystkim nie mają królowej i same poszukują miejsca, gdzie mogą przebywać i składać jaja. Jest to gatunek łagodny i nieagresywny dla człowieka – nie ma nawyku ochrony swojego gniazda, więc nie atakuje. Pokarmu szuka jak najbliżej swojego "lokum", dlatego warto zakładać dla tych pszczół specjalne domki. Zakład Zieleni Miejskiej ma pod swoją opieką 15 domków dla owadów, które rozsiane są po całym obszarze miasta, m.in. w parku Kościuszki, Dolinie Trzech Stawów czy placu Gwarków w Koszutce.

- Pszczoły murarki są bardzo pożytecznymi owadami – są bardziej wydajne niż pszczoły miodne. Owady te zapylają wiele gatunków roślin, szczególnie tych wczesnowiosennych, które nie mogą zostać zapylone przez owady, które nie obudziły się jeszcze z zimowego snu – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Lepsze warunki mieszkaniowe dla pszczół

Remont domków dla owadów, zwanych czasami także hotelami, został wykonany w ramach zadania z IV edycji Zielonego Budżetu – "Remont hoteli dla owadów – nowe rurki dla Pszczoły Murarki".  W ramach projektu odnowione zostały domki znajdujące się m.in. w parku Wełnowieckim, przy skwerze Fojkisa oraz placu Gwarków.

Działania związane z remontem hoteli dla zapylaczy musiały być wykonywane bardzo uważnie i z zachowaniem wyjątkowej ostrożności, aby nie zakłócać owadom spokoju oraz nie niszczyć dobrych gniazd i kokonów, a tylko te uszkodzone. Prace polegały głównie na wymianie wysłużonych i spróchniałych elementów i oczyszczeniu z resztek kokonów, które były puste. Sprawdzono też, czy hotele nie były zanieczyszczone pasożytami. Drewno, z którego wykonane były domki, zostało zaimpregnowane, jeśli była taka konieczność. Dołożono też nowe materiały – m.in.  nowe rurki, szyszki, mech i drewno. Koszt tych działań to 3 tys. zł, a zysk dla środowiska jest bezcenny.

Jak można pomóc pszczołom

Każdy z nas może przyłączyć się do pomagania owadom i samodzielnie zrealizować taki domek dla owadów. Najlepiej stawiać je w ogrodzie późnym latem lub jesienią. Warto wybrać takie miejsce, które będzie osłonięte od wiatru i deszczu, najlepiej po południowej stronie. Domek powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Konstrukcje zazwyczaj składają się z kilku pięter wypełnionych np. słomą, gałęziami, trzciną, łodygami krzewów czy szyszkami i suchymi liśćmi. W domkach często znajdują się także cegły "dziurawki", w których pszczoły mogą znaleźć dla siebie miejsce.

Hotele dla owadów zapewniają schronienie i miejsca do gniazdowania dla różnych gatunków owadów i bezkręgowców. Są doskonałym elementem przestrzeni miejskiej, ponieważ promują różnorodność biologiczną i pomagają wspierać ekosystem. Hotele dla owadów przyciągają dzikie pszczoły i inne zapylacze. To również ważny element edukacji najmłodszych - budzą zainteresowanie dzieci ochroną przyrody i lokalnym światem zwierząt, a także zwiększają w mieście populację zagrożonych owadów.

Katowice: Pszczołom będą służyć odnowione w ramach IV edycji Zielonego Budżetu domki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również