Wiadomości z Katowic

Katowice świętują sukcesy młodzieży w profilaktyce rówieśniczej

  • Dodano: 2024-11-04 10:45

W Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej. Podczas wydarzenia uczniowie reprezentujący szkoły, które zwyciężyły w konkursie, zaprezentowali swoje działania profilaktyczne na dużej scenie teatralnej. Ponadto młodzież uczestnicząca w wydarzeniu wzięła udział w panelu dyskusyjnym – „Deepfake. Ochrona wizerunku w Internecie”.

Uroczyste podsumowanie konkursu Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej w Katowicach

Motywem przewodnim działań w obszarze Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej był temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w połączeniu z tematem uchodźczym oraz integracją międzykulturową i doświadczeniem kryzysu migracji. Do udziału w przedsięwzięciu katowickie szkoły mogły zgłosić aktywności, projekty i działania w obszarze profilaktyki rówieśniczej realizowane w okresie roku szkolnego 2023/2024 oraz 2024/2025.

W wydarzeniu podsumowującym Miejski Program Profilaktyki Rówieśniczej wzięli udział wyjątkowi goście: Vice Prezydent Miasta Katowice Maciej Biskupski, Dyrektor Pałacu Młodzieży w Katowicach Adam Lasek, przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice Magdalena Floriańska oraz Joanna Migdoł - Bałazy, Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 st. kapt. Marcin Grabowski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach Dariusz Sierszeń, Dyrektor Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej Nr 5 w Katowicach Agnieszka Moś, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podinsp. Łukasz Frańczak oraz kierownik Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach mł. asp. Klaudia Manterys.

Uroczystość poprowadził dyrektor Pałacu Młodzieży Adam Lasek, który wraz z vice prezydentem Maciejem Biskupskim oraz Naczelnikiem Wydziału Prewencji podinsp. Łukaszem Frańczakiem wręczył laureatom szklane statuetki Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej 2024 roku oraz bony finansowe za zajęcie I, II i III miejsca. Pamiątkowe dyplomy oraz bony finansowe otrzymały wyróżnione szkoły. Nagrody finansowe były od pięciuset do kilku tysięcy złotych.

Nagrodzone szkoły wyróżnione za innowacyjne projekty profilaktyczne

Szkoły podstawowe:

  • I miejsce – Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 3 ul. Grzegorzka 4 w Katowicach;
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 48 ul. Bielska 14 w Katowicach i Szkoła Podstawowa Nr 42 ul. Wiosny Ludów 22 w Katowicach;
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 51 ul. Przyjazna 7a w Katowicach.

Wyróżnienia - Szkoły podstawowe:

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 ul. Jagielońska 18 w Katowicach;
  • Szkoła Podstawowa Nr 28 ul. Jankego 160 w Katowicach;
  • Szkoła Podstawowa Nr 2 ul. Rozdzieńskiego 82 w Katowicach.

Szkoły ponadpodstawowe:

  • I miejsce – X Liceum Ogólnokształcące im. I. Paderewskiego ul. Miarki 6w Katowicach;
  • II miejsce: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach ul. Mikołowska 131 i III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza ul. Mickiewicza 11 w Katowicach;
  • III miejsce: Zespół Szkół Gastronomicznych im. G. Morcinka ul. Rozdzieńska 25 w Katowicach i VI Liceum Ogólnokształcąca im. Długosza ul. Lwowska 2 w Katowicach.

Wyróżnienia - Szkoły ponadpodstawowe:

  • Zespół Szkół Poligrafinczno – Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach;
  • II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Katowicach;
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Maczka w Katowicach;

Po wręczeniu nagród laureaci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych trzech pierwszych miejsc na scenie teatralnej zaprezentowali swoje profilaktyczne działania.

Laureaci I miejsca z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 3 przy ul. Grzegorzka 4 zaprezentowali szereg inicjatyw, jakie podjęli w szkole w ramach profilaktyki rówieśniczej m.in.: stworzenie strefy relaksu, taneczne przerwy integrujące uczniów starszych klas z pierwszoklasistami, dzień „Pustej klasy”, sztuka na tapecie.

Laureaci I miejsca z X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach wystawili spektakl profilaktyczny, w którym uczennica w roli reporterki przeprowadziła wywiady z trzema uczennicami na temat swoich pasje tj. fotografia, sport, malarstwo, a także z jakimi wymaganiami, obowiązkami oraz problemami wśród rówieśników zmagają się na co dzień. Przesłaniem spektaklu było to, że każdy człowiek ma swoją historię i wymaga szacunku, empatii, zrozumienia, wysłuchania oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów.

Ponadto uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego  z koła psychologii społecznej pod opieką psychologa szkolnego Marcina Kręgla zaprezentowali przeprowadzone inicjatywy za pomocą krótkiego filmu oraz prezentacji multimedialnej m.in.: jak wyglądały zajęcia integrujące przeprowadzone przez uczniów klas drugich dla klas pierwszych, wyjazd integracyjny w górach oraz stworzenie przez młodzież strefy relaksu w szkole.

Dodatkowo podczas Święta wyświetlono film, wyróżniony nagrodą specjalną, wykonany przez uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Maczka obrazujący zrealizowany projekt „dogoterapii”, w którym wytresowany pies rasy Akita swoim łagodnym charakterem wpływa na poprawę samopoczucia uczniów, odciążając ich od codziennych problemów i stresów.

Panel dyskusyjny o deep fake'ach

Uczestnicy przedsięwzięcia wzięli udział również w panelu dyskusyjnym pn. „Deep fake. Ochrona wizerunku w Internecie” przeprowadzonym przez psychologa szkolnego Marcina Kręgla, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Katowice Szymona Szydło i Oliwię Myczkowską oraz asp. Agnieszkę Krzysztofik z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Podczas dyskusji wyjaśniono m.in.: czym jest deepfake i ich przykłady, jakie wiąż się z nimi zagrożenia, a także pozytywne ich wykorzystanie. Uczestnicy debaty mieli za zadanie rozpoznać fałszywe zdjęcia stworzone przez sztuczną inteligencję, a także dowiedzieli się jak rozpoznać deepfake. Ponadto młodzież otrzymała odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań z zakresu obowiązującego prawa, a także zagrożeń w Internecie.

Całemu wydarzeniu w holu Pałacu Młodzieży towarzyszyła galeria prac plastycznych, plakatów wykonanych podczas działań profilaktycznych przez nagrodzonych i wyróżnionych laureatów konkursu.
Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Katowice, Komenda Miejska Policji w Katowicach, Pałac Młodzieży w Katowicach, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 5 w Katowicach, Rada Pedagogów i Psychologów Miasta Katowice, Pełnomocnik Prezydenta ds. Rozwiązywania Problemów z Uzależnieniami, Rada Młodzieży Miasta Katowice, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również