W Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej. Podczas wydarzenia uczniowie reprezentujący szkoły, które zwyciężyły w konkursie, zaprezentowali swoje działania profilaktyczne na dużej scenie teatralnej. Ponadto młodzież uczestnicząca w wydarzeniu wzięła udział w panelu dyskusyjnym – „Deepfake. Ochrona wizerunku w Internecie”.
Uroczyste podsumowanie konkursu Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej w Katowicach
Motywem przewodnim działań w obszarze Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej był temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w połączeniu z tematem uchodźczym oraz integracją międzykulturową i doświadczeniem kryzysu migracji. Do udziału w przedsięwzięciu katowickie szkoły mogły zgłosić aktywności, projekty i działania w obszarze profilaktyki rówieśniczej realizowane w okresie roku szkolnego 2023/2024 oraz 2024/2025.
W wydarzeniu podsumowującym Miejski Program Profilaktyki Rówieśniczej wzięli udział wyjątkowi goście: Vice Prezydent Miasta Katowice Maciej Biskupski, Dyrektor Pałacu Młodzieży w Katowicach Adam Lasek, przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice Magdalena Floriańska oraz Joanna Migdoł - Bałazy, Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 st. kapt. Marcin Grabowski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach Dariusz Sierszeń, Dyrektor Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej Nr 5 w Katowicach Agnieszka Moś, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podinsp. Łukasz Frańczak oraz kierownik Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach mł. asp. Klaudia Manterys.
Uroczystość poprowadził dyrektor Pałacu Młodzieży Adam Lasek, który wraz z vice prezydentem Maciejem Biskupskim oraz Naczelnikiem Wydziału Prewencji podinsp. Łukaszem Frańczakiem wręczył laureatom szklane statuetki Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej 2024 roku oraz bony finansowe za zajęcie I, II i III miejsca. Pamiątkowe dyplomy oraz bony finansowe otrzymały wyróżnione szkoły. Nagrody finansowe były od pięciuset do kilku tysięcy złotych.
Nagrodzone szkoły wyróżnione za innowacyjne projekty profilaktyczne
Szkoły podstawowe:
- I miejsce – Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 3 ul. Grzegorzka 4 w Katowicach;
- II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 48 ul. Bielska 14 w Katowicach i Szkoła Podstawowa Nr 42 ul. Wiosny Ludów 22 w Katowicach;
- III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 51 ul. Przyjazna 7a w Katowicach.
Wyróżnienia - Szkoły podstawowe:
- Szkoła Podstawowa Nr 1 ul. Jagielońska 18 w Katowicach;
- Szkoła Podstawowa Nr 28 ul. Jankego 160 w Katowicach;
- Szkoła Podstawowa Nr 2 ul. Rozdzieńskiego 82 w Katowicach.
Szkoły ponadpodstawowe:
- I miejsce – X Liceum Ogólnokształcące im. I. Paderewskiego ul. Miarki 6w Katowicach;
- II miejsce: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach ul. Mikołowska 131 i III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza ul. Mickiewicza 11 w Katowicach;
- III miejsce: Zespół Szkół Gastronomicznych im. G. Morcinka ul. Rozdzieńska 25 w Katowicach i VI Liceum Ogólnokształcąca im. Długosza ul. Lwowska 2 w Katowicach.
Wyróżnienia - Szkoły ponadpodstawowe:
- Zespół Szkół Poligrafinczno – Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach;
- II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Katowicach;
- IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Maczka w Katowicach;
Po wręczeniu nagród laureaci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych trzech pierwszych miejsc na scenie teatralnej zaprezentowali swoje profilaktyczne działania.
Laureaci I miejsca z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 3 przy ul. Grzegorzka 4 zaprezentowali szereg inicjatyw, jakie podjęli w szkole w ramach profilaktyki rówieśniczej m.in.: stworzenie strefy relaksu, taneczne przerwy integrujące uczniów starszych klas z pierwszoklasistami, dzień „Pustej klasy”, sztuka na tapecie.
Laureaci I miejsca z X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach wystawili spektakl profilaktyczny, w którym uczennica w roli reporterki przeprowadziła wywiady z trzema uczennicami na temat swoich pasje tj. fotografia, sport, malarstwo, a także z jakimi wymaganiami, obowiązkami oraz problemami wśród rówieśników zmagają się na co dzień. Przesłaniem spektaklu było to, że każdy człowiek ma swoją historię i wymaga szacunku, empatii, zrozumienia, wysłuchania oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów.
Ponadto uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego z koła psychologii społecznej pod opieką psychologa szkolnego Marcina Kręgla zaprezentowali przeprowadzone inicjatywy za pomocą krótkiego filmu oraz prezentacji multimedialnej m.in.: jak wyglądały zajęcia integrujące przeprowadzone przez uczniów klas drugich dla klas pierwszych, wyjazd integracyjny w górach oraz stworzenie przez młodzież strefy relaksu w szkole.
Dodatkowo podczas Święta wyświetlono film, wyróżniony nagrodą specjalną, wykonany przez uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Maczka obrazujący zrealizowany projekt „dogoterapii”, w którym wytresowany pies rasy Akita swoim łagodnym charakterem wpływa na poprawę samopoczucia uczniów, odciążając ich od codziennych problemów i stresów.
Panel dyskusyjny o deep fake'ach
Uczestnicy przedsięwzięcia wzięli udział również w panelu dyskusyjnym pn. „Deep fake. Ochrona wizerunku w Internecie” przeprowadzonym przez psychologa szkolnego Marcina Kręgla, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Katowice Szymona Szydło i Oliwię Myczkowską oraz asp. Agnieszkę Krzysztofik z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Podczas dyskusji wyjaśniono m.in.: czym jest deepfake i ich przykłady, jakie wiąż się z nimi zagrożenia, a także pozytywne ich wykorzystanie. Uczestnicy debaty mieli za zadanie rozpoznać fałszywe zdjęcia stworzone przez sztuczną inteligencję, a także dowiedzieli się jak rozpoznać deepfake. Ponadto młodzież otrzymała odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań z zakresu obowiązującego prawa, a także zagrożeń w Internecie.
Całemu wydarzeniu w holu Pałacu Młodzieży towarzyszyła galeria prac plastycznych, plakatów wykonanych podczas działań profilaktycznych przez nagrodzonych i wyróżnionych laureatów konkursu.
Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Katowice, Komenda Miejska Policji w Katowicach, Pałac Młodzieży w Katowicach, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 5 w Katowicach, Rada Pedagogów i Psychologów Miasta Katowice, Pełnomocnik Prezydenta ds. Rozwiązywania Problemów z Uzależnieniami, Rada Młodzieży Miasta Katowice, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.