Wiadomości z Katowic

Katowickie baseny nabierają kształtów

  • Dodano: 2019-04-08 10:00

W Katowicach trwa budowa trzech basenów z salami sportowymi.

Do budowy każdego z obiektów potrzebnych jest około 2600 m3 betonu oraz około 175 ton stali. Prace nad realizacją basenów przy ul. Kościuszki i przy ul. Hallera ruszyły w połowie 2017 roku, natomiast przy ul. Wczasowej kilka miesięcy później.

Decyzję o realizacji tej inwestycji podjął prezydent Katowic Marcin Krupa umieszczając ją w swoim programie wyborczym „Umowie z mieszkańcami Katowic". Obecnie na wszystkich basenach mamy zaawansowane prace budowlane, które wraz z mediami dzisiaj obserwował prezydent Marcin Krupa. 

Baseny w Katowicach nabierają kształtów. Prace budowlane w Brynowie i Burowcu powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Następnie czeka nas etap procedur odbiorowych i uruchamiania aparatury – tak by z początkiem przyszłego roku móc obiekty udostępnić mieszkańcom – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, gabinety odnowy biologicznej (w basenie przy ul. Wczasowej), siłownia (w basenach przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), pełnowymiarowe hale sportowe, sauny. Podjąłem także decyzję o preferencyjnej cenie dla mieszkańców Katowic, którzy zapłacą za bilet o połowę mniej – 8 złotych za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy – dodaje prezydent.

Najbardziej zaawansowane prace są na obiektach zlokalizowanych przy ul. Kościuszki w Brynowie oraz przy ul. Hallera w Szopienicach-Burowcu. Wykonawcą tych basenów – firma NDI zbliża się do zamknięcia stanu surowego zamkniętego. Ostatnie dni to zaawansowane roboty dachowe, a także szereg prac wewnątrz tych obiektów. Warto podkreślić, że w obiektach będą niecki alustalowe, których fragmenty już są zamontowane. Ostatnie ich fragmenty – podłoże zostanie wstawione na ostatnim etapie prac, kiedy całość zostanie zespawana, a następnie napełniona wodą. 

Niecki wykonane są ze stali szlachetnej, która ze względu na bardzo dobre własności antykorozyjne, jest materiałem dedykowanym do stosowania w środowiskach agresywnych, takich jak np. baseny czy woda morska – mówi dyrektor projektu Arkadiusz Tuszkowski z firmy NDI. - Należy również pamiętać, że miasto Katowice zdecydowało się na zastosowanie nowoczesnego systemu uzdatniania wody basenowej, na który składają się filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodu, z soli kuchennej, na zasadzie elektrolizy membranowej. Rozwiązania te zapewniają najwyższą jakość wody i niskie zużycie energii, wody i odczynników chemicznych – dodaje dyrektor.

Technologia montażu niecki obejmuje dwa główne etapy robót. Pierwszy to montaż ścian niecki z przelewami i kanałami dennymi, które po zakotwieniu i zespawaniu ze sobą, są poddawane badaniom  na szczelność spawów. Tolerancja wykonania krawędzi przelewowej na całym obwodzie wynosi +/-2mm. Drugi etap stanowi spawanie blach dennych oraz montaż elementów uzupełniających jak balustrady, dysze, słupki startowe, płyty nawrotu, liny torowe, ruszty przelewów, reflektory itp. Tego typu niecki, z uwagi na swoją szczelność i długotrwałą bezawaryjność, zapewniają bardzo duży komfort użytkowania dla operatora basenu.

Kolejny etap prac to wykonanie tynków i przeszkleń wewnętrznych. Rozpocznie się także montaż zjeżdżalni, a także prace w zakresie uporządkowanie terenu na zewnątrz – powstanie układ drogowy oraz parkingi.

Trzeci basen w Zadolu przy ul. Wczasowej realizuje firma ERBUD. Wykonawcza zakończył obecnie prace nad fundamentami i izolacją, a także rozpoczął prace nad ścianami i słupami żelbetowymi. Obecnie skupia się nad robotami ziemnymi. Aby przyspieszyć z pracami zwiększy się ilość pracowników z 38 do około 60 osób.

Koszt budowy trzech basenów to ponad 90 mln zł.

Co się znajdzie w każdym z budynków, jakie atrakcje czekają na mieszkańców?

Każdy z zaprojektowanych obiektów jest budynkiem parterowym, zawierającym:

  • Foyer - z foyer dostępny jest sklepik z punktem kawowym, wejścia do części szatniowej zarówno basenowej jak i gimnastycznej, a także przejście na trybunę basenu pływackiego. Ponadto dostępne są też szatnia okryć wierzchnich i sanitariaty ogólne w tym również dla osób niepełnosprawnych, kasy biletowe oraz zaplecze administracyjne obiektu. Pomiędzy częścią sportową i basenową umożliwiony jest dostęp do trybuny, z której przewidziano wyjścia ewakuacyjne bezpośrednio na zewnątrz obiektu.
  • Część basenowa – w części pawilonu wejściowego znajduje się strefa zespołu szatniowo – sanitarnego pływalni. Projekt przewiduje szatnię koedukacyjną - 240 szafek z zespołem 20 przebieralni. Za przebieralniami i szatnią znajdują się męskie i damskie zespoły sanitarne przeznaczone również dla osób niepełnosprawnych.
  • W hali basenu zaprojektowano nieckę sportową o wym. 25x16m (6-torową) oraz nieckę rekreacyjno-pływacką dla potrzeb nauki pływania z wydzielonym miejscem na rekreację (masaż karku, masaż ścienny, masaż wodno – powietrzny, gejzer powietrzny, grzybek wodny, ławeczki powietrzne, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, wannę hamowną dla zjeżdżalni). Przy basenie będą trybuny na 115 miejsc, wieża umożliwiająca wejście na wysokość ponad 8 m., zjeżdżalnia o długości 80 m, przebiegającą częściowo na zewnątrz i częściowo wewnątrz obiektu. W części basenowej umieszczono również zespół saunarium (sauna turecka, dwie sauny fińskie, wypoczywalnia, beczka schładzająca).
  • Część sportowa - w części pawilonu wejściowego zlokalizowano cześć sportową „suchą" obiektu tj.: siłownia, sala fitness oraz hala sportowa. Cała część sportowa posiada własną recepcję /punkt obsługi klientów z poczekalnią.
  • Zaplecze techniczne – przewiduje się częściowe podpiwniczenie obiektu umożliwiające dostęp do wszystkich niecek basenowych, co jest konieczne ze względów technologicznych, a także dodatkowo pomieszczenia wentylatorowni zlokalizowane pod salą gimnastyczną. Ponadto przewiduje się lokalizację w podbaseniu takich pomieszczeń jak: magazyny chemii basenowej, węzeł CO, pomieszczenia ruchu elektrycznego, a także w obejściu niecek basenowych zlokalizowane zostały stacje uzdatniania wody z filtrami, pompami i zbiornikami wyrównawczymi. Do poziomu podbasenia przewiduje się dostęp zarówno bezpośrednio z zewnątrz obiektu jak również z klatki schodowej wieży zjeżdżalni - zamknięte dla klienta basenowego.

Jak zmienią się okolice basenów?

Zagospodarowanie terenu obejmuje m.in.:

  • przebudowę urządzeń i przekładki sieci kolidujących,
  • nową infrastrukturę podziemną,
  • drogi i ciągi piesze w terenach zielonych,
  • parkingi:
    • Brynów, ul. Kościuszki – samochody 186 miejsc, autokary – 4 miejsca.
    • Ligota – Zadole,  ul. Wczasowa - samochody 94 miejsc, autokary – 2 miejsca.    
    • Szopienice – Burowiec, - ul. Hallera / ul. Konna - samochody 95 miejsc, autokary – 2 miejsca
  • zieleń
  • dostępność dla osób niepełnosprawnych,
  • ochrona przeciwpożarowa (przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę, drogi pożarowe),
  • elementy małej architektury,
  • stojaki dla rowerów,
  • ogrodzenie,
  • oświetlenie,
  • wykonanie podłączenia monitoringu zewnętrznego.

Baseny w liczbach

  • powierzchnia użytkowa - 4675,73 m2
  • powierzchnia zabudowy - 2 989,55 m2
  • powierzchnia lustra wody - 657,30  m2
  • kubatura hali basenu - 14884,0  m3 
  • kubatura sali gimnastycznej - 4564,0 m3 
  • kubatura całego budynku - 31 379,0 m3  
  • max. wys. hali basenu w świetle konstrukcji - 9,3 m  
  • ilość miejsc na trybunach basenów – 115
  • długość zjeżdżalni – 80 m.
  • ilość szafek – 240 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również