Funkcjonariusze z Zespołu Ochrony Środowiska podczas codziennych kontroli wciąż spotykają się z problemem nielegalnego pozbywania się nieczystości.
Kontrole przy nieruchomościach
Strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole dotyczące pozbywania się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości, posiadających zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub osadniki w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Do przeprowadzenia kontroli wytypowanych zostało na obecnym etapie kilkadziesiąt nieruchomości. Kontrole mają na celu wykrycie przypadków nieopróżniania szamb i wylewania nieczystości z przepełnionych zbiorników poza teren nieruchomości np.: do rowów melioracyjnych czy cieków wodnych. Podczas kontroli strażnicy miejscy sprawdzają czy właściciele nieruchomości posiadają aktualne umowy i dowody uiszczania opłat za usunięcie nieczystości przez podmioty posiadające zezwolenie na działalność w tym zakresie.
Dla tych, którzy nie posiadali stosownych dokumentów/umów/dowodów uiszczenia opłaty za usunięcie nieczystości , kontrole zakończyły się mandatem karnym.
Wylewanie nieczystości ciekłych pochodzących z terenu nieruchomości jest karalne, niezależnie od tego, gdzie są wylewane tj. do rowu, na pole czy też na własne podwórko.
Sposób realizacji kontroli
- Kontrolę prowadzą funkcjonariusze straży miejskiej.
- Brak jest ustawowego obowiązku zawiadomienia o planowanej kontroli.
- Właściciel/zarządca powinien mieć wymaganą dokumentację: aktualne umowy na pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych; dowody uiszczania opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków; protokołów z prób szczelności zbiorników bezodpływowych i osadników przydomowych oczyszczalni ścieków.
Co gdy pojawią się rozbieżności?
W przypadku istotnych rozbieżności w ilości odebranych nieczystości ciekłych z okresu ostatnich 12 m-cy ze zbiornika bezodpływowego w stosunku do ilości zużytej wody i/lub ilości zamieszkałych osób właściciel nieruchomości może zostać zobowiązany do okazania aktualnego protokołu szczelności zbiornika. Przy jego braku zostanie wyznaczony termin na wykonanie tego obowiązku. Po tym terminie, jeśli taka kontrola szczelności nie zostanie wykonana organ kontrolujący powiadomi Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Kontrola realizowana będzie bezpośrednio na terenie nieruchomości w obecności właściciela lub zarządcy nieruchomości.
W przypadku posiadania przez właściciela lub zarządcę nieruchomości kompletu wymaganych dokumentów mogą one zostać dostarczone do organu kontrolującego w formie papierowej bezpośrednio. W trakcie trwania kontroli właściciel lub zarządca nieruchomości będzie miał możliwość dostarczenia brakujących dokumentów po wcześniejszym uzgodnieniu takiej potrzeby z kontrolującym.
Po zakończeniu czynności, kontrolujący sporządzi protokół z kontroli, który zostanie dostarczony właścicielowi lub zarządcy kontrolowanej nieruchomości.