Kobieta powracająca z Wietnamu nie dokonała zgłoszenia celnego kremu z jadem kobry królewskiej, która jest chronionym gatunkiem dzikiej fauny, wymienionym w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej. Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach podczas kontroli celnej w ruchu osobowym w Oddziale Celnym Osobowym w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 4 opakowania kremu z jadem kobry.
Wietnamskie kremy przeciwbólowe
W Azji tego typu medykamenty są bardzo popularne. Ze względu na rzekomy bezpośredni wpływ jadu, środek reklamowany jest jako specyfik zmniejszający bóle zapalne, zapalenie stawów, mięśni oraz ostre nerwobóle.
Konwencja CITES
Przywóz do Unii Europejskiej preparatu zawierającego jad Ophiophagus hannah (kobry królewskiej), wymaga dokonania zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwolenia eksportowego wydanego przez państwo eksportu oraz zezwolenia na przywóz wydanego przez członkowskie państwo przeznaczenia w Unii Europejskiej. Kobieta nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przewóz tych medykamentów.
Nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach mniejszej wagi - jeśli sprawca działa nieumyślnie - może zostać orzeczona kara grzywny.
Poradnik turystyczny KAS
Planujmy skrupulatnie nasze wakacje jeszcze przed wyjazdem. KAS udostępniła „Poradnik turystyczny KAS 2024", z którego dowiemy się, co musimy wiedzieć i o czym powinniśmy pamiętać, kiedy planujemy podróż – szczególnie w egzotycznym kierunku. Znajdziemy w nim również praktyczne porady, jak się pakować, żeby nie wpakować się w kłopoty. Więcej informacji ważnych przy planowaniu podróży znajdziesz na stronie granica.gov.pl.