Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Metropolitarna Noc Teatrów

  • Dodano: 2011-09-16 10:45

W sobotę 24 września rusza druga edycja Metropolitarnej Nocy Teatrów – imprezy, do której przyłącza się Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Tegoroczny wieczór, w trakcie którego zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzenia instytucji w nietypowych, nocnych godzinach, odbędzie się w ramach rozpoczynającego się festiwalu „Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni”. 

Festiwal "Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni"

Głównym punktem imprezy jest wernisaż wystawy W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego, który odbędzie się o godzinie 18.00. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieła wybitnego scenografa, malarza, ilustratora, rysownika komiksów, autora plakatów filmowych i teatralnych. O godzinie 20.00 i o każdej kolejnej pełnej godzinie zapraszamy do zwiedzania wystawy z kuratorem.

Ekspozycja scenografii teatralnych artysty inauguruje również festiwal Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni, który przybliży odwiedzającym poszczególne dziedziny działalności tego kultowego artysty, z najbardziej znanymi projektami teatralnymi i filmowymi, rysunkami z lat 40-tych i 50-tych, grafikami prasowymi, obrazami oraz ilustracjami z książek skierowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłego czytelnika. Szczególne miejsce wśród prezentowanych dzieł zajmują zachowane karty komiksów do nigdy nie wydanego P.E. oraz Janosika, który zainspirował także członków zespołu Muariolanza. Rezultaty połączenia dzieł Jerzego Skarżyńskiego z twórczością grupy nazywanej „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” i artystki video Marty Strzody będzie można posłuchać podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 23.00 w Jazz Clubie Hipnoza, znajdującego się na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Warsztaty dla dzieci
Popularny rozbójnik został również bohaterem warsztatów dla dzieci Janosik Fashion Night, które rozpoczną się o godz. 19.00. Będzie to okazja dla najmłodszych do zaprojektowania i wykonania elementów kostiumu inspirowanego kulturą góralską. Zdjęcia młodych nadziei podhalańskiej mody zostaną opublikowane na stronie i fanpage’u Centrum Scenografii Polskiej.

Wszystkie dzieci zapraszamy również od 17.00 do 22.00  na warsztaty plastyczne Od wtorku do soboty– technika kolażu. W ramach zajęć uczestnicy własnoręcznie wykonają „zaproszenie do świata sztuki”, które będą pamiątką z wizyty w Centrum Scenografii Polskiej. Warsztaty techniki kolażu pozwalające na twórcze wykorzystanie przeróżnych materiałów, zostaną zilustrowane prezentacją multimedialną obrazującą zajęcia dla dzieci, które miały miejsce w Muzeum Śląskim w minionym roku szkolnym.


 

Spotkania, wykłady dla dorosłych
Tylko podczas Nocy Teatrów odwiedzający będą mieli okazję wcielić się w rolę teatralnego speca od efektów specjalnych i samodzielnie wywołać Burzę w szklance wody czyli efekt burzy, fal, wiatru (od godz. 17:00-22:00). Również od 17.00 do 22.00 pracownicy Działu Oświatowego Muzeum Śląskiego zapraszają do Centrum Scenografii Polskiej i wzięcia udziału w projekcie inaugurującym nowe spotkania Uwaga dorośli! Uwaga sztuka!, które od 6 października wejdą na stałe w repertuar oferty edukacyjnej Muzeum Śląskiego. Będzie to okazja do spotkania ze sztuką współczesną, czasami trochę niezrozumiałą, a czasami śmieszną, która może być elementem świetnej zabawy i dać każdemu możliwość realizacji twórczej. Zajęcia udowodnią, że nawet nie mając zdolności artystycznych można zagrać w zawsze udanym spektaklu, a następnie zobaczyć, jak robią to inni.

Miłośników mowy śląskiej na pewno przyciągnie spotkanie z Leonem Sładkiem, członkiem Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy DANGA. Wykład, zorganizowany w ramach cyklu O Śląsku po ślonsku, to nie tylko okazja na spotkanie z gwarą śląską, ale także okazja do poznania bogactwa, jakie kryje w sobie górnośląski pejzaż, zadając kłam popularnym stereotypom o szarzyźnie tego miejsca. Wirtualna podróż z przewodnikiem, którym był także sztygarem w KWK Ziemowit, pozwoli zajrzeć w urokliwe zaułki i tajemnicze miejsca, którym legendy i przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści nadają szczególną wartość.

Nie lada gratka szykuje się wielbicielom twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza - tym razem zapraszamy do Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Teatralium. Malarstwo, literatura, teatr”. Od godziny 16.00 entuzjaści Teatru Formistycznego otrzymają porządną dawkę informacji  o działalności Witkacego w Zakopanym, firmie portretowej oraz fotografiach Witkacego. Spotkanie zakończy pokaz trzech filmów: Gębowzory, Duszotwarzowzory, Twarzowzorcaduszowy w reż. Stefana Okołowicza.


Tradycyjnie, dzięki uprzejmości KZK GOP, do wszystkich miejsc imprezy będzie można dotrzeć specjalnymi, bezpłatnymi liniami autobusowym (rozkład jazdy na stronie
www.scenografia-polska.pl).


 

Najnowsze informacje z Katowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.