Wiadomości z Katowic

Milion złotych na pomysły mieszkańców Katowic

  • Dodano: 2023-10-02 08:45, aktualizacja: 2023-10-02 09:22

1 października ruszył nabór na inicjatywy lokalne zaproponowane przez mieszkańców Katowic. Na wnioski miasto czeka do 15 listopada. W sumie na realizację inicjatyw mieszkańców od 2013 roku Katowice przeznaczyły blisko 7,5 mln zł.

Realizacja inicjatyw lokalnych w Katowicach

- Inicjatywa lokalna to sprawdzony instrument włączania się katowiczan w kształtowanie przestrzeni publicznej oraz wzmacniania sąsiedzkiego współdziałania. To narzędzie społecznej aktywizacji nie spełniałoby swojej roli bez pomysłów i zaangażowania katowiczan. To oni są kluczem do jego sukcesu, najlepiej znają  potrzeby lokalnych społeczności. Mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą efekty swojego zaangażowania. Dzięki ich aktywności nieustannie podnosimy jakość życia w mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na czym polega inicjatywa lokalna?

Inicjatywa lokalna to forma współpracy miasta Katowice z mieszkańcami mająca na celu wspólne realizowanie zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej. Mieszkańcy zgłaszają pomysły, potrzeby i deklarują udział w ich realizacji, który może mieć formę pracy społecznej, wkładu rzeczowego i/lub finansowego. Współpraca w tej formie rozpoczęła się w 2013 roku. Nabór wniosków w inicjatywie lokalnej na 2024 rok trwa od 1 października do 15 listopada. Wnioski można zgłaszać w formie papierowej oraz elektronicznej, przy czym należy pamiętać, że opinia Rady Dzielnicy, której dotyczy dana inicjatywa, jest jednym z kryteriów oceny. Więcej informacji, w tym wzór wniosku, jest dostępnych na stronie: https://bit.ly/3dVoCtW. Informacje można również uzyskać, dzwoniąc w godzinach pracy urzędu pod numer telefonu 32 259 31 18 lub drogą mailową: inicjatywalokalna@katowice.eu.

Inicjatywy adresowane są do osób w różnym wieku, a wśród pomysłów jest mnóstwo zajęć kreatywnych dla mieszkańców – począwszy od warsztatów artystycznych, przez rękodzielnicze, na taneczno-ruchowych kończąc. To również wiele wydarzeń integrujących lokalne społeczności  - spotkania międzypokoleniowe, inicjatywy ogrodnicze oraz sportowe. W inicjatywie lokalnej najważniejsza jest praca społeczna mieszkańców, która jest jej niezbędnym elementem, zarówno na etapie oceny, jak i na etapie realizacji.

– Z danych sprawozdawczych za 2022 rok wynika, że w ramach 116 zrealizowanych inicjatyw, mieszkańcy wnieśli rekordową dotychczas liczbę 35 577 godzin pracy społecznej, co pokazuje ogromne ich zaangażowanie w mniejsze i większe działania w przestrzeni naszego miasta – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Pomysły mieszkańców Katowic

Na rok 2023 mieszkańcy zgłosili 198 pomysłów, z czego do realizacji trafiło 139 inicjatyw z kwotą dofinansowania w wysokości 1 miliona zł. Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Zawodzia zgłaszając 21 inicjatyw, a następnie z: Szopienic i Burowca skąd wpłynęło ich 19, Ligoty-Panewnik oraz Piotrowic-Ochojca - po 17, Załęża – 16, Giszowca – 15, Koszutki – 14, a z Bogucic - 12.

– Chcieliśmy utworzyć ogród sąsiedzki na osiedlu Kokociniec  oraz w sąsiedztwie „ Bezpiecznej Twierdzy" w Ligocie–Panewnikach, nie mieliśmy jednak na to pieniędzy. Aby móc zrealizować nasz pomysł, potrzebowaliśmy wsparcia ze strony Urzędu Miasta Katowice, dlatego złożyliśmy wniosek o inicjatywę lokalną. Przyznane na inicjatywę środki finansowe pozwoliły na realizację naszego projektu, którego celem nadrzędnym był rozwój i integracja lokalnej społeczności zgodnie z tytułem zadania: „Tworzymy nie tylko ogród, ale i społeczność" –  mówi Dorota Żywica, wnioskodawczyni projektu zrealizowanego w ramach Inicjatywy Lokalnej.

W latach 2013-2022 mieszkańcy zrealizowali 560 swoich pomysłów na 661 inicjatyw zaopiniowanych pozytywnie. Wydano na nie blisko 6,4 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również