Muzeum Śląskie zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Spotkania z archeologią", który odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18:00. Tematem prelekcji będzie "Śmierć i ceremoniały pogrzebowe w neolitycznym Çatalhoyuk (Turcja)". Wykład poprowadzi prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Çatalhoyuk - fascynujący neolityczny ośrodek
Osada Çatalhoyuk, położona w środkowej części Anatolii, była zamieszkana nieprzerwanie przez całe siódme tysiąclecie p.n.e. W szczytowym okresie rozwoju liczyła ona nawet tysiąc osób, które żyły w charakterystycznych domach z suszonej cegły, zbudowanych na planie prostokąta. Domy te były skupione w aglomeracje, przedzielone otwartymi przestrzeniami.
Jednym z najbardziej intrygujących aspektów kultury Çatalhoyuk był specyficzny stosunek do śmierci i praktyki związane z pochówkiem zmarłych. Zmarłych chowano wewnątrz domów, pod podłogami lub platformami. W późniejszej fazie funkcjonowania osady ciała składano w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach funeralnych.
Wykład prof. Marciniaka - podróż w czasie do neolitu
Podczas wykładu prof. Marciniak przybliży słuchaczom najważniejsze zwyczaje związane z traktowaniem ciała zmarłego w Çatalhoyuk. Opowie o charakterystycznych elementach obrzędowości pogrzebowej w różnych okresach istnienia osady. Zaprezentuje również wyniki badań szczątków ludzkich, które pozwoliły na ustalenie organizacji społecznej mieszkańców osady, ich pochodzenia oraz diety.