Wiadomości z Katowic

Nadmierna prędkość główną przyczyną wypadków. Policjanci apelują: Kierowco! Zwolnij i Żyj!

  • Dodano: 2020-05-11 08:15, aktualizacja: 2020-05-11 07:35

Policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, mimo trwającego stanu epidemii, zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, a także egzekwują od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

ZOBACZ FILM PRZYGOTOWANY PRZEZ DROGÓWKĘ

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Przypominamy, że na terenie kraju działają policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

W trosce o bezpieczeństwo policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze.

Kolejny raz firma Screen Network S.A. włącza się w promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od 8 do 12 maja 2020 roku, na swoich ekranach znajdujących się na terenie kraju, wyemituje spot przypominający kierującym o przestrzeganiu ograniczeń prędkości.

Kierowco! Zwolnij i Żyj!


Przypominamy i apelujemy o przestrzeganie wciąż obowiązujących ograniczeń związanych z ogłoszonym stanem epidemicznym.

Najważniejsze obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa:

  • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • brd

    wg. danych Policji główną przyczyną wypadków drogowych NIE JEST nadmierna prędkość -- a nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.Coroczne raporty dotyczące bezpieczeństwa na drogach wyraźnie o tym mówią. Ale na tym nie zarobią bo na każdym skrzyżowaniu stać nie mogą. A na staniu z radarem już zarobią bo wystarczy jedno miejsce gdzie sami wiedzą, że nikt nie jedzie tyle co na bezsensownie ustawionym znaku np. 40 w lesie, lub pozostawionym po remoncie nawierzchni 30 kmh.Do grupy SPEED też można apelować o rozwagę i nie narażanie innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo czy wypadek jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=tURq30wc6jISzkoda, że policja od lat nie robi kampanii o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię -- nigdy nie wchodzić wpatrzonym w telefon i o rozglądającym się we wszystkich kierunkach pieszym --- wtedy udałoby się więcej uratować niż takimi apelami o nic.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.