Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Orszak Trzech Króli

  • Dodano: 2013-01-04 10:45
Orszak Trzech Króli to pochód organizowany 6 stycznia na ulicach miast. Tradycja ta, pochodząca z Hiszpanii, została przeszczepiona do Polski w 2010 roku i szybko się przyjęła. W tym roku pochody orszakowe odbędą się w Polsce już w ponad sześćdziesięciu miastach, z tego w Katowicach po raz drugi. 
 
 
Orszak Trzech Króli gromadzi nas w to święto na ulicach. Jest to pochód, na którego czele jadą konno Kacper, Melchior i Baltazar z darami, a towarzyszy im świta złożona ze straży i dworu. W pochodzie wędrują liczni przebierańcy. Dzieci i dorośli przebierają się za rycerzy i damy dworu. Do orszaku dołączyć może każdy. Śpiewając kolędy, odtwarzamy tę pierwszą chrześcijańską pielgrzymkę, jaką była wyprawa trzech mędrców do Dzieciątka Jezus.  
Procesja w 2013 roku wyruszy zeszłoroczną trasą, która zaczyna się i kończy w katowickiej katedrze. Przy trasie przemarszu pojawią się sceny, gdzie odgrywane będą wydarzenia biblijne. 
 
Orszak ruszy tuż po uroczystej mszy św., która rozpocznie się o godzinie 12.00, i powróci do katedry, aby złożyć pokłon w Stajence. – Warto wesprzeć tę inicjatywę swoją obecnością 6 stycznia 2013 roku. Jest to dla nas okazja, aby publicznie okazywać radość z naszej wiary – zachęcają organizatorzy.
 
Honorowy patronat nad imprezą sprawuje Arcybiskup katowicki. Wydarzenie, będące atrakcją również dla dzieci, współorganizują niepubliczne placówki oświatowe z Katowic, takie jak Przedszkole Węgielek, Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt „Płomień”, Szkoła Podstawowa dla Chłopców „Kużnica”, Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach i liczne szkoły przyparafialne. 
 
Wymarsz orszaku sprzed katowickiej katedry nastąpi 6 stycznia 2013 roku o godzinie 13.30. 
 
 
Orszak Trzech Króli

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.