Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Pociągi w metropolii co kilka minut? GZM planuje rozwój sieci kolejowej

  • Dodano: 2019-01-30 08:00, aktualizacja: 2019-01-30 09:22

Na nowych torach nowoczesne pociągi - to na razie plany pod nazwą Kolej Metropolitalna. Podczas dzisiejszej sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaprezentowana została koncepcja kolei metropolitalnej.

Główne szlaki kolejowe to szkielet - będą do niego podpinane kolejne miasta

Mówimy o wykorzystaniu głównych szlaków, korytarzy transportowych. Północ – południe, wschód – zachód. Począwszy od Gliwic do Dąbrowy Górniczej i od Tarnowskich Gór do Tychów. Mówimy również o rozbudowaniu tego szkieletu o kolejne połączenie kolejnych miast – mówi Grzegorz Kwitek, członek Zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Na sesji przedstawiono 4 warianty rozwoju kolei – założenia w nich są różne. To m. in. zakup nowych pociągów, budowa dodatkowych torów, czy przystanków. Koncepcję przygotowali specjaliści z Politechniki Śląskiej.

To ma być tabor dostosowany do potoków jakie występują na kolejnych liniach a zatem również wielkość składów pociągów – bo to może być jednostka jednoczłonowa ale tam gdzie pojawiają się duże potrzeby to należy ten pociąg zestawić z większej liczy jednostek – mówi Ryszard Janecki, współtwórca koncepcji Kolei Metropolitalnej.

Pociągi będą kursowały co kilka minut!

W nowym systemie nie będzie potrzebny rozkład jazdy – bo pociąg będzie kursował co kilka minut. Specjaliści obliczyli, że realizacja najskromniejszego wariantu ma kosztować ponad 8,5 mld złotych, najdroższego ponad 16 mld.

O tym, że pociągi towarowe w województwie śląskim pojadą szybciej pisaliśmy w osobnym artykule: 256 mln na modernizację kolei w województwie śląskim. Podpisano umowę!


Parkowanie "NA JANUSZA" i mowa nienawiści level Śląsk! TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: Monika Herman - TVS

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.