Wiadomości z Katowic

"Podaj dalej!" Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów

  • Dodano: 2019-07-05 08:00, aktualizacja: 2019-07-04 10:01

„Podaj dalej!” Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie „licencji otwartej”.

W najbliższym czasie korespondencja Urzędu Miasta Katowice zostanie uzupełniona o nowy element - niebieski piktogram przypominający o segregacji śmieci i ułatwiający ją  (wskazanie właściwego koloru pojemnika). To działanie ma przełożyć się na ogólny wzrost poziomu segregacji, ale także dać delikatny impuls do próby systemowego wprowadzenia obowiązku umieszczania tego typu informacji przez producentów. 

Jedną z barier, związanych z poprawną segregacją śmieci, jest niestety złożoność istniejącego systemu. Większość edukacyjnych kampanii wspiera mieszkańców, którzy stając przed kolorowymi kontenerami bywają zdezorientowani i nie wiedzą do którego z nich wrzucić poszczególne odpady. Przykłady z zagranicy czy niektórych sieci handlowych pokazują, że można zadziałać już o krok wcześniej. Oznaczenia na opakowaniach produktów i materiałów, kierujące do odpowiednich pojemników, to spore ułatwienie. Niestety dotychczas nie udało się wprowadzić tego typu regulacji ani na poziomie kraju, ani dobrowolnego porozumienia producentów. Zdajemy sobie sprawę, że w skali problemu nasze działanie jest symboliczne, ale mamy nadzieję, że przynajmniej w niewielkim stopniu pomoże w zwróceniu uwagi na to zagadnienie – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic

Odpowiednie piktogramy zostały stworzone także dla materiałów, które po zużyciu powinny zostać wrzucone do stosownych kontenerów na szkło, plastik, metal oraz odpady bio. Ich kolorystka jest zgodna z kolorami na pojemnikach i dodatkowo zawiera informację słowną oraz hasło akcji „Podaj dalej!". Każda zainteresowana firma, czy osoba nie tylko z terenu Katowic, będzie mogła z nich korzystać na zasadzie licencji otwartej i we własnym zakresie modyfikować znaki (www.katowice.eu). Inicjatorem akcji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów na terenie Katowic. 

Poprawna segregacja na samym początku łańcucha jest kluczowa. Odpady wrzucone do nieodpowiedniego pojemnika mogą ulec zabrudzeniu lub takiemu zmieszaniu, które uniemożliwi recykling. Podczas transportu nie ma takiego zagrożenia, bo po konkretne frakcje odpadów jeżdżą osobne śmieciarki lub pojazdy hakowe z kontenerami dzielonymi na części. Wprawdzie podczas obróbki śmieci odpowiednie maszyny wykrywają ewentualne pomyłki mieszkańców, ale np. w przypadku papieru, który łatwo się brudzi po wrzuceniu do nieodpowiedniego kontenera, często nic już nie można zrobić.  Zatem tylko wrzucając odpady do stosownych kontenerów mamy pewność, że rzeczywiście zostaną „Podane dalej!" – wyjaśnia Marcin Dym, Kierownik Wydziału Selektywnej Zbiórki, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Poza segregacją, Urząd realizuje politykę proekologiczną ograniczając m.in. zużycie papieru

Od ponad dekady funkcjonuje elektroniczny system obiegu dokumentów, który umożliwia korespondencję między wydziałami urzędu w formie elektronicznej. Mieszkańcy również coraz chętniej korzystają z elektronicznej formy dostarczania dokumentów poprzez platformę ePUAP oraz SEKAP, podpisując dokumenty profilem zaufanym. Tylko w 2018 roku do Urzędu Miasta Katowice wpłynęło ponad 30 tysięcy wniosków w formie elektronicznej.

Kolejne ekologiczne rozwiązanie wdrożone w Katowicach, to zmniejszenie liczby drukowanych materiałów promocyjnych. Broszury, ulotki i foldery informujące o mieście czy dostępnych dla mieszkańców usługach, są drukowane w niewielkich nakładach, a pełna informacja znajduje się na stronie internetowej lub jako plik do pobrania. Przy wyborze materiałów promocyjnych miasto także stawia na rozwiązania proekologiczne. Do tej pory produkowane były np. torby materiałowe, butelki na wodę, bidony sportowe czy kubki termiczne, których można używać wielokrotnie i zmniejszyć zużycie plastikowych materiałów. W tej chwili urzędnicy analizują kolejne pola swoich działań. Tam gdzie istnieje taka możliwość, będą wdrażane kolejne oznaczenia oraz nowe rozwiązania.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.