Policja apeluje o czujność w związku z przypadkami podszywania się oszustów pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Celem tych przestępców jest wyłudzenie danych osobowych od obywateli, pod pozorem weryfikacji danych spisowych.
Jak rozpoznać prawdziwego ankietera GUS?
Zgodnie z informacjami od GUS, każdy ankieter przeprowadzający badania w imieniu urzędu jest zobowiązany do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej, gdy poprosi o to respondent. GUS realizuje badania w obszarze statystyki publicznej, obejmujące m.in. tematy społeczne, ceny i rolnictwo. Lista bieżących badań jest dostępna na stronie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”, a szczegóły poszczególnych ankiet można sprawdzić na badania-ankietowe.stat.gov.pl.
Sposoby weryfikacji tożsamości ankietera
Aby zapewnić bezpieczeństwo, Policja zaleca skorzystanie z poniższych metod weryfikacji ankietera:
- Strona GUS – w zakładce „Sprawdź tożsamość ankietera” dostępna jest aplikacja, umożliwiająca potwierdzenie danych ankietera po podaniu jego imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji.
- Telefon do GUS – w przypadku wątpliwości można skontaktować się bezpośrednio z urzędem lub skorzystać z infolinii (22 279 99 99), czynnej w dni robocze w godz. 8:00 - 15:00.
- Ustalanie terminu – respondent ma możliwość umówienia się na inny termin rozmowy telefonicznej lub zażądania osobistego spotkania z ankieterem w swoim domu.
Przestrogi i środki ostrożności
Policja przypomina, że GUS przed rozpoczęciem badań ankietowych wysyła listy zapowiednie Prezesa GUS do wybranych gospodarstw domowych oraz rolnych, co pozwala mieszkańcom przygotować się na udział w badaniu i zminimalizować ryzyko oszustw.
Co zrobić w przypadku próby wyłudzenia?
Jeśli podejrzewasz, że kontakt miał na celu wyłudzenie danych, niezwłocznie zgłoś sprawę Policji. Wszelkie podejrzane SMS-y i telefony można również przekazać do CSIRT NASK na stronie „Zgłoś incydent”.
Policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności w przypadku prób wyłudzenia danych. Weryfikacja tożsamości ankietera i znajomość procedur GUS mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz chronić prywatność obywateli.