Wiadomości z Katowic

Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod ankieterów GUS

  • Dodano: 2024-11-12 10:15

Policja apeluje o czujność w związku z przypadkami podszywania się oszustów pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Celem tych przestępców jest wyłudzenie danych osobowych od obywateli, pod pozorem weryfikacji danych spisowych.

Jak rozpoznać prawdziwego ankietera GUS?

Zgodnie z informacjami od GUS, każdy ankieter przeprowadzający badania w imieniu urzędu jest zobowiązany do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej, gdy poprosi o to respondent. GUS realizuje badania w obszarze statystyki publicznej, obejmujące m.in. tematy społeczne, ceny i rolnictwo. Lista bieżących badań jest dostępna na stronie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”, a szczegóły poszczególnych ankiet można sprawdzić na badania-ankietowe.stat.gov.pl.

Sposoby weryfikacji tożsamości ankietera

Aby zapewnić bezpieczeństwo, Policja zaleca skorzystanie z poniższych metod weryfikacji ankietera:

  • Strona GUS – w zakładce „Sprawdź tożsamość ankietera” dostępna jest aplikacja, umożliwiająca potwierdzenie danych ankietera po podaniu jego imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji.
  • Telefon do GUS – w przypadku wątpliwości można skontaktować się bezpośrednio z urzędem lub skorzystać z infolinii (22 279 99 99), czynnej w dni robocze w godz. 8:00 - 15:00.
  • Ustalanie terminu – respondent ma możliwość umówienia się na inny termin rozmowy telefonicznej lub zażądania osobistego spotkania z ankieterem w swoim domu.

Przestrogi i środki ostrożności

Policja przypomina, że GUS przed rozpoczęciem badań ankietowych wysyła listy zapowiednie Prezesa GUS do wybranych gospodarstw domowych oraz rolnych, co pozwala mieszkańcom przygotować się na udział w badaniu i zminimalizować ryzyko oszustw.

Co zrobić w przypadku próby wyłudzenia?

Jeśli podejrzewasz, że kontakt miał na celu wyłudzenie danych, niezwłocznie zgłoś sprawę Policji. Wszelkie podejrzane SMS-y i telefony można również przekazać do CSIRT NASK na stronie „Zgłoś incydent”.

Policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności w przypadku prób wyłudzenia danych. Weryfikacja tożsamości ankietera i znajomość procedur GUS mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz chronić prywatność obywateli.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również