Wiadomości z Katowic

Policja rozpracowuje tzw. mafię śmieciową. Kolejne osoby zatrzymane

  • Dodano: 2020-05-21 11:15

Kolejne 5 osób z tzw. mafii śmieciowej zatrzymali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej. Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom ustawy składowała i porzucała ogromne ilości odpadów chemicznych, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Wcześniej zarzuty przedstawiono już 27 osobom, a wobec 21 zastosowano tymczasowy areszt.

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

Sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady, od maja 2018 roku prowadzą policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Wcześniej w toku śledztwa zarzuty postawiono już 27 osobom, spośród których 21 osób zostało zatrzymanych i doprowadzonych do Prokuratury, a także tymczasowo aresztowanych. Pozostali podejrzani zostali objęci środkami zapobiegawczymi w postaci policyjnych dozorów oraz poręczeń majątkowych.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali kolejnych 5 podejrzanych osób. Zatrzymani to dwaj mieszkańcy Zabrza w wieku 40 i 43 lat, dwaj mieszkańcy Świętochłowic w wieku 41 i 70 lat oraz 55-letni mieszkaniec Małopolski. Jak ustalili policjanci, 40-letni mężczyzna prowadził na Śląsku firmę transportową, a pozostali mieszkańcy Zabrza i Świętochłowic byli w niej zatrudnieni m.in. w charakterze kierowców. Natomiast 55-latek był zatrudniony jako kierowca w innej firmie transportowej. Policjanci dokonali przeszukań miejsc zamieszkania mężczyzn oraz przeszukań dwóch firm transportowych, gdzie zabezpieczyli dokumentację.

Jak ustalili śledczy, podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych składowała wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z niemałym kłopotem. Nielegalny proceder prowadzony był na terenie województwa śląskiego, a także w innych regionach kraju. Tym sposobem przestępcy porzucili blisko 1000 ton odpadów. Koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilka milionów złotych. Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuty objęły ponadto uczestnictwo w procederze transportu, składowania i porzucenia substancji niebezpiecznych i odpadów chemicznych na terenie Skawiny i Wojkowic wbrew przepisom, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Wobec wszystkich podejrzanych mężczyzn Prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozorem.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.