Wiadomości z Katowic

Policjanci i strażnicy wspomagani przez mobilne centrum monitoringu

  • Dodano: 2020-04-10 08:45, aktualizacja: 2020-04-10 08:53

Katowiccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej pełnią służbę, kontrolując m.in. parki i skwery pod kątem przestrzegania obostrzeń dotyczących przemieszczania się. Podczas wczorajszej służby wspomagani byli przez mobilne centrum monitoringu, w skład którego wchodzi m.in. dron wyposażony w system transmisji obrazu i dźwięku.

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, katowiccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej kontrolują miejsca objęte zakazem pod kątem przestrzegania obostrzeń dotyczących przemieszczania się. Codziennie kontrolowane są parki, skwery i inne miejsc grupowania się osób. Policjanci nie tylko zdecydowanie reagują na złamanie obowiązujących obostrzeń, ale również przypominają przez policyjne megafony o konieczności zachowania bezpieczeństwa, pozostania w domach i ograniczenia kontaktów z innymi osobami. Podczas wczorajszej służby poza komunikatami nadawanymi przez policyjne radiowozy, funkcjonariusze mogli skorzystać z mobilnego centrum monitoringu, w skład którego wchodził m.in. dron wyposażony w system transmisji obrazu i dźwięku. Mobilne centrum monitoringu zostało wykorzystane do informowania mieszkańców z powietrza o obostrzeniach dotyczących przemieszczania się. Nadawany został m.in. komunikat:

Szanowni Państwo, tu Policja.

W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej 2 metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy - zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale także przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.

Stworzony przez inżynierów z Flytronic system został wczoraj sprawdzony nie tylko w terenie. Dyżurny otrzymał dostęp do serwera, który w czasie rzeczywistym przekazywał informacje o położeniu oraz obraz z bezzałogowej jednostki patrolowej, a także umożliwił transmisje dźwięku przez zainstalowany megafon. Policjanci i strażnicy wysłali do drona wcześniej przygotowane komunikaty za pośrednictwem internetu, radiostacji i telefony komórkowego. System ten pozwala na monitorowanie terenu z dużej odległości i daje czas na odpowiednią reakcję służb, zwłaszcza w sytuacjach monitorowania dużej liczy ludzi lub rozległego obszaru.

Pamiętajmy, pomimo że piękna pogoda dopisuje obostrzenia dotyczących m.in.: przemieszczania się nadal obowiązują. W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Zakazy związane z przemieszczaniem się w miejscach publicznych muszą być respektowane.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Piotr

    Jeszcze raz, prosimy o informacje kiedy rozpocznie się budowa parkingu karuzelowego na ul Tylnej Mariackiej ? Gdzie będę parkowac od pazdzietnika, goście z lokali wyremontowanej ul Dworcowej ? Chcecie ich kosztem, zabrać kolejne miejsca parkingowe w centrum, których jest tam już jak na lekarstwo...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.