Wiadomości z Katowic

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali wtorkowe działania "Bezpieczny pieszy"

  • Dodano: 2024-04-25 10:00

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali wtorkowe działania "Bezpieczny pieszy" podczas których mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystali dron, który rejestrował wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Podczas przeprowadzonych działań policjanci ujawnili ponad 200 wykroczeń, z czego aż 190 dotyczyło przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali działania "Bezpieczny pieszy"

W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole kontrolowały, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów. W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystali dron, który rejestrował wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. W ramach działań "Bezpieczny pieszy" policjanci z katowickiej drogówki ujawnili 204 wykroczenia. Niestety, aż 190 kierujących znacznie przekroczyło prędkość w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. W trakcie działań policjanci ujawnili również kierujących, którzy wyprzedzali w rejonie przejść dla pieszych. W związku z popełnionymi wykroczeniami policjanci 185 kierujących ukarali mandatem karnym, skierowali 1 wniosek do sądu, a 18 kierujących pouczono.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego katowiccy policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Policjanci apelują również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również