Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Policjantka z przedszkolakami z wizytą w nadleśnictwie

  • Dodano: 2018-05-15 08:15, aktualizacja: 2018-05-15 08:32

Tym razem sześciolatki uczestniczące w programie edukacyjno – profilaktycznym „Bezpieczny Maluch” wraz z policjantką z zespołu profilaktyki społecznej odwiedziły katowickie nadleśnictwo.

Przedszkolaki od leśniczego dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z aktywnego wypoczynku na łonie natury. W czasie wycieczki towarzyszył dzieciom ich przyjaciel - Sznupek.

W nadleśnictwie dzieci spotkały się ze Sławomirem Forystkiem, który opowiedział dzieciom o przyrodzie śląskich lasów oraz wskazał bezpieczne zachowania jakie należy stosować podczas wędrówek po lesie. Dzieci dowiedziały się m.in: jak należy ubrać się idąc do lasu, czego nie można zjadać w lesie, co należy zrobić, gdy zobaczą dzikie zwierzę albo pożar w lesie, a także co zrobić, gdyby się zgubiły. Dzieci zwiedziły pięknie przygotowaną „Leśną salę edukacyjną”, w której wysłuchały opowiadania pt. „Leśny Skrzat” oraz zobaczyły eksponaty różnych zwierząt poznając w ten sposób mieszkańców leśnej krainy podczas czterech pór roku. Wyjątkowe i niespotykane dla dzieci było pogłaskanie wyeksponowanych futer różnych zwierząt tj. sarny, jelenia, borsuka czy lisa. Dzieci w ten sposób miały możliwość poczuć, jak zmienia się struktura futra zwierzęcia w zależności od pory roku. Po spotkaniu z leśnikiem dzieci teraz wiedzą, że w naturalnym środowisku nie można dotykać dzikich zwierząt ponieważ mogą przenosić różne choroby. Przedszkolaki w sali edukacyjnej zobaczyły m.in. eksponaty borsuka, sarny, jelenia, dzika, wiewiórki, czarnego bociana, jeża, żmii, różnych ptaków i owadów, a nawet kleszcza. Dzieci zwiedziły również gabinet leśniczego, w którym mogły zobaczyć eksponat dzika i dotknąć jego skóry. Okazało się, że wszystkie dzieci znają wierszyk o dziku (Jana Brzechwy), a tym samym wiedzą jak należy zachować się przy jego spotkaniu. To nie były wszystkie atrakcje. Dalej dzieci przeszły ścieżkę dydaktyczną, która znajduje się w ogrodzie nadleśnictwa. Poznały lecznicze rośliny, ul edukacyjny oraz miejsce spotkań dzików w lesie. Na zakończenie dzieci mogły usiąść przy ognisku i zjeść upieczoną kiełbaskę. Całą wycieczkę koordynowała sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik z katowickiej komendy oraz przyjaciel dzieci - Sznupek. Na pamiątkę spotkania policjantka przybiła dzieciom na rączkach pieczątkę ze Sznupkiem. Mamy nadzieje, że w tak atrakcyjny sposób przeprowadzona lekcja z bezpieczeństwa w lesie na długo pozostanie w pamięci dzieci biorących udział w naszym programie.

Program edukacyjno – profilaktyczny „BEZPIECZNY MALUCH 2017/2018 ” jest dużym projektem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa wśród katowickich sześciolatków. Uczestnikami VII edycji programu są starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 22, 49, 70 i 97 z dzielnicy Bogucice. Doboru przedszkoli do programu dokonał Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. Partnerami programu są Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach oraz Centrum Powiadamiania  Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach: w kontakcie z osobą obcą, w sytuacji zagubienia, w kontakcie z agresywnymi psami, zachowania w lesie, na wakacjach nad wodą i w górach, w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia, a także w relacjach rówieśniczych.

Powyższe działania wpisują się w kampanie społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

http://www.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/49/49-491676.mp4

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.