Wiadomości z Katowic

Postępy prac przy modernizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów

  • Dodano: 2024-04-24 10:45

Widoczne już są efekty kolejnego etapu metamorfozy katowickiej Doliny Pięciu Stawów. Kończą się prace przy alei biegnącej wzdłuż południowego brzegu stawu Morawa. Widać także postępy w lokalizacjach, gdzie powstają plaża, plac zabaw, krąg grillowy oraz miejsca do parkowania.

– Dolina Pięciu Stawów staje się alternatywą dla bardzo popularnej wśród mieszkańców naszego miasta Doliny Trzech Stawów i Katowickiego Parku Leśnego. Będzie to miejsce idealne do wypoczynku na łonie natury, ale też z infrastrukturą rekreacyjno-sportową, co jest zgodne z postulatami mieszkańców wyrażonymi podczas konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania tego terenu – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Już w pierwszym etapie rewitalizacji, południowo-wschodni brzeg stawu Morawa zyskał nową stanicę żeglarską, oświetlone alejki, pomost, miejsce do grillowania oraz infrastrukturę kąpielową o łącznej wartości ponad 6,5 mln zł. Teraz trwa realizacja drugiego etapu, a więc budowy kąpieliska po północnej stronie stawu Morawa, parkingu oraz alejki pieszo-rowerowej – dodaje prezydent.

Robotnicy kończą już prace przy alei pieszej, która biegnie od stanicy harcerskiej w stronę cmentarza. Przebiega wzdłuż linii brzegowej stawu, oferując widok na Morawę i umożliwiając korzystanie z alei również przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg czy rolek. Projekt trasy został przygotowany w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć ingerencję w istniejącą zieleń.  Trasa ma długość 900 metrów i częściowo poprowadzi śladem starej i spękanej ścieżki. Mieszkańcy zyskali więc nową, bardziej komfortową w użytkowaniu nawierzchnię.

Z kolei na północnej części stawu Morawa, w ramach tego etapu modernizacji terenu, powstaje nowa plaża z niezbędną infrastrukturą. Korzystający z niej będą mieli do dyspozycji zaplecze socjalne z toaletami, przebieralnie i natryski. Wykonawca przygotowuje też stanowisko dla ratownika. Co ważne, plaża będzie umożliwiała korzystanie i wypoczynek również osobom z niepełnosprawnościami. Zakres prac obejmuje specjalną pochylnię umożliwiającą im wygodny dostęp do wody. W ramach inwestycji przewidziano tu również plac zabaw z różnego rodzaju urządzeniami dla młodszych i starszych dzieci oraz krąg grillowy.

Zadbana przestrzeń zamiast dzikiego klepiska

Chociaż w ten rejon można w łatwy sposób dostać się komunikacją miejską, to część odwiedzających wybiera własny samochód. Do tej pory kierowcy wykorzystywali do parkowania klepisko w pobliżu linii tramwajowej przy ul. Sosnowieckiej. By uporządkować tę kwestię, wyznaczono możliwe miejsca parkowania, chroniąc tym samym pozostały teren przed rozjeżdżaniem. W miejscu dzikiego parkingu powstaje przestrzeń dostosowana nie tylko do samochodów osobowych, ale także do autokarów. Znajdzie się tu: 90 standardowych miejsc, 6 dla osób z niepełnosprawnościami oraz 3 stanowiska dla autokarów.

Latem wszystkie prace zostaną ukończone

Inwestycja jest realizowana w trybie: zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wykonawca musiał rozpocząć działania od przygotowania niezbędnej dokumentacji projektowej i uzyskać niezbędne zezwolenia. Dopiero po tym etapie mógł przystąpić do robót, których efekty widać już gołym okiem. Wartość oferty firmy Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna, która została wybrana w postępowaniu przetargowym, to blisko 12,9 mln zł – mówi Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych, Katowickie Inwestycje S.A. Roboty budowlane zakończą się latem tego roku.

Rewitalizacja cennego, zielonego terenu

Rewitalizacja Doliny 5 Stawów dotyczy terenu o powierzchni ponad 150 hektarów, który oprócz stawu Morawa obejmuje także Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Bogaty przyrodniczo i atrakcyjny teren sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – nie tylko plażowaniu, ale także jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu. Dlatego rewitalizacja zakłada, by uczynić tę przestrzeń bezpieczną, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego charakteru.

Trwają konsultacje dot. kolejnych zielonych przestrzeni

Miasto Katowice prowadzi obecnie również konsultacje społeczne dotyczące modernizacji Parku w Dąbrówce oraz placu św. Herberta, który jest ważną przestrzenią publiczną, umiejscowioną w centralnej części os. Witosa. 

W ramach konsultacji społecznych do 28 kwietnia mieszkańcy os. Witosa i Dąbrówki Małej mogą przesyłać ankiety diagnostyczne. Formularz dostępny jest zarówno elektronicznie (os. Witosa oraz Dąbrówka Mała), jak i w formie papierowej. Ten drugi można pobrać i zostawić w dzielnicowych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej (przy ul. Strzelców Bytomskich 21 B oraz ul. Witosa 18B).

Następnie, na przełomie maja i czerwca br., po opracowaniu wyników ankiety, na terenie obu dzielnic zostaną zorganizowane spotkania, w trakcie których mieszkańcy zapoznają się z wynikami badania. Będzie to okazja do dyskusji na temat kierunków zagospodarowania.

Ostatnim etapem konsultacji będą spotkania podsumowujące, w obu uczestniczyć będzie projektant, a jego zadaniem będzie przedstawienie opracowanych koncepcji celem zaopiniowania przez mieszkańców. Więcej informacji na temat obu procesów konsultacyjnych można dowiedzieć się na stronie internetowej konsultacje.katowice.eu.

Postępy prac przy modernizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również