Wiadomości z Katowic

Prezydent Katowic nagrodził artystycznie uzdolnioną młodzież

 • Dodano: 2023-06-20 07:00, aktualizacja: 2023-06-20 07:30

Wybitnie uzdolnieni uczniowie katowickich szkół artystycznych otrzymali nagrody Prezydenta Miasta Katowice.

Uroczystość odbyła się wczoraj w Willi Goldsteinów

Pamiętajmy, że Katowice są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Ci młodzi, utalentowani ludzie są najlepszym dowodem na to, że tytuł ten został przyznany naszemu miastu nieprzypadkowo. Szeroko rozumiana sztuka uczy wrażliwości oraz otwartości. To dla nas powód do dumy, że w Katowicach mamy tylu zdolnych uczniów – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wierzę, że dzięki swojej ciężkiej pracy, ze sztuki czerpać będą nie tylko przyjemność, ale być może w przyszłości, na kolejnym etapie swojego życia, również satysfakcję zawodową – dodał prezydent.

To już tradycja, że pod koniec roku szkolnego prezydent Katowic spotyka się z najzdolniejszymi uczniami katowickich szkół artystycznych, by uhonorować ich za osiągnięcia w kończącym się roku szkolnym. Wnioski o przyznanie nagród składane są przez dyrektorów katowickich szkół artystycznych, czyli Zespołu Szkół Plastycznych, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara. Dyrektor szkoły może co roku zgłosić trzech kandydatów.

Nagroda dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych, które swoją siedzibę mają w Katowicach, jest przyznawana od 2000 roku. To odzwierciedlenie uznania dla talentu i zaangażowania przedstawicieli najmłodszego pokolenia katowickich artystów. Jej wręczeniu towarzyszy program artystyczny. W tym roku swoimi występami uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu przedstawicieli nagrodzonych laureatów.

Kandydatami mogą być osoby, które wykazały szczególne osiągnięcia artystyczne, osiągają wzorowe wyniki w przedmiotach artystyczno-zawodowych oraz są mieszkańcami Katowic. Laureaci otrzymują pamiątkowy dyplom, jednak sama nagroda ma również wymiar finansowy. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się corocznie w czerwcu.

Jestem bardzo szczęśliwy, że otrzymałem takie wyróżnienie. To duży zaszczyt. Już po raz drugi zostałem laureatem tej nagrody i jest to bardzo duże wsparcie dla takich młodych artystów jak my, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę przez ten artystyczny świat – powiedział Jakub Pękala, jeden z laureatów, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im M. Karłowicza w Katowicach.  

Poniżej pełne zestawienie laureatów tegorocznych nagród

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. S. Moniuszki:

 • Biegański Jan (saksofon)
 • Harabasz Alicja (skrzypce)
 • Bywalec Maria (skrzypce) 

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. K. Szymanowskiego:

 • Lużyński Franciszek (obój)
 • Puchniarska Kinga (gitara)
 • Pietras Paulina (perkusja)

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im M. Karłowicza:

 • Kociołek Kamila (skrzypce)
 • Dzieża Aleksandra (fortepian)
 • Pękala Jakub (waltornia)

Zespół Szkół Plastycznych:

 • Esnekier Anna
 • Kita Magdalena

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również