Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Projekt Mozart 2010

  • Dodano: 2010-07-27 09:30
Projekt Mozart 2010

Rusza już ósma edycja Projektu Mozart – bezprecedensowego wydarzenia sakralno-muzycznego, zakładającego wykonanie wszystkich dzieł sakralnych W.A. Mozarta w przeciągu 18 lat.

Cykl koncertów został zainaugurowany w 2003 roku pierwszym w Polsce liturgicznym wykonaniem młodzieńczej mszy Mozarta Dominicus Messe w sześciu miastach Polski. Późniejsze edycje projektu przyczyniały się do coraz większego zainteresowania przedsięwzięciem- w tym m.in. przez media i środowisko muzyczne - co zaowocowało ciągłym zwiększaniem ilości koncertów. Oprócz kolejnych dzieł Mozarta zespół zaczął prawykonywać utwory napisane specjalnie dla chóru, orkiestry i solistów stowarzyszenia przez młodych kompozytorów polskich. Od momentu powstania stowarzyszenia młodzi muzycy wykonali ponad pięćdziesiąt koncertów w kilkunastu miastach Polski gromadząc około trzydziestu tysięcy słuchaczy. Zagrali także na Ukrainie - w Łucku i we Lwowie. Ważną cechą projektów Stowarzyszenia jest ogromna dbałość o zrozumienie tekstu i treści muzycznych przez słuchacza. Oprócz słownego komentarza przed koncertem, równolegle z muzyką jest wyświetlana prezentacja multimedialna, która pomaga w zrozumieniu łacińskich tekstów.

Zakończenie osiemnastoletniego cyklu jest zaplanowane na rok 2020. Stowarzyszenie zamierza wykonać wtedy słynne Requiem - ostatnią mszę Mozarta - we wszystkich europejskich stolicach.

Tegoroczny Projekt Mozart 2010 jest ósmą edycją całego cyklu. Rozpocznie się warsztatami muzycznymi dla około czterdziestoosobowego zespołu - chóru i orkiestry - złożonego ze starannie wybranych studentów i absolwentów najlepszych uczelni muzycznych w Polsce. Podczas warsztatów przygotowany zostanie repertuar obejmujący mszę W.A.Mozarta oraz drobne utwory sakralne, jak również kompozycję młodego polskiego kompozytora zamówioną przez stowarzyszenie i skomponowaną specjalnie na potrzeby projektu. Efekty intensywnej pracy pod opieką profesjonalnej kadry - ze znakomitym dyrygentem Szymonem Wyrzykowskim na czele - zaprezentowane zostaną podczas trwającej tydzień ogólnopolskiej trasy koncertowej. Trasa Projektu Mozart 2010 obejmie Pelplin, Bydgoszcz, Warszawę, Częstochowę, Katowice, Kraków i Zakopane.

Dzięki nowatorskiej interpretacji muzyki sakralnej, splecionej z liturgią katolickiej mszy, a także dzięki multimedialnemu tłumaczeniu dzieła, koncerty odbywające się w ramach Projektu Mozart cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród wytrawnych melomanów, ale przyciągają również licznych słuchaczy nie mających na co dzień kontaktu z muzyką klasyczną. Dla większości z nich koncerty te są źródłem głębokich doznań artystycznych, a także duchowych.

Orkiestra, grająca na instrumentach historycznych oraz chór Stowarzyszenia Mozart 2003 wykonają działa Wolfganga Amadeusza Mozarta:

  • Magnificat KV 193
  • Missa brevis D KV 194
  • Sub Tuum presidium KV 198
  • Litaniae Loretaniae B.M.V. KV 109
  • Ave verum Corpus KV 618
  • oraz utwór skomponowany specjalnie na zamówienie Stowarzyszenia przez młodego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.

Katowice po raz pierwszy znalazły się na trasie Projektu. Koncert pod honorowym Patronatem Prezydenta Katowic Piotra Uszoka odbędzie się 17 sierpnia o godz. 18.30 w Kościele Mariackim.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!
www.mozart2003.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.