Wiadomości z Katowic

Przed nami pierwsza niedziela handlowa w 2023 roku

  • Dodano: 2023-01-26 12:30

W 2023 roku wyznaczono siedem niedziel, podczas których sklepy mogą być otwarte. Najbliższa niedziela, 29 stycznia, będzie niedzielą handlową. Sprawdź, kiedy będzie następna.

Niedziele handlowe 2023. W najbliższą niedzielę zrobimy zakupy!

Wprowadzony w 2018 roku zakaz handlu w niedziele nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od stycznia 2019 roku przepisy zostały zaostrzone, a zakaz handlu w niedziele nie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu oraz w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy.

Po najnowszej zmianie ustawy niedzielne zakupy zrobimy tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku. Są to ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia, a także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje przypadki, w których handel jest dozwolony w każdą niedzielę. Zgodnie z prawem w niedziele niehandlowe otwarte mogą być sklepy prowadzone przez właścicieli oraz pełniące funkcję placówek pocztowych, aptek lub cukierni i stacje benzynowe.

Lista niedziel handlowych w 2023 roku:

  • niedziela 29 stycznia 
  • niedziela 2 kwietnia 
  • niedziela 30 kwietnia 
  • niedziela 25 czerwca 
  • niedziela 27 sierpnia 
  • niedziela 17 grudnia 
  • niedziela 24 grudnia

Ustawa zakłada też ograniczenia handlu w dniu Wigilii i w sobotę przed Wielkanocą. W te dni sklepy będą mogły być otwarte tylko do godziny 14:00. Oznacza to, że ostatnia z siedmiu wyznaczonych w tym roku niedziel handlowych będzie skrócona.

W jakich godzinach będą otwarte sklepy?

Godziny otwarcia sklepów w niedziele handlowe zależą od ich uregulowania przez sieć. Na ogół są to standardowe godziny otwarcia, jednak w niektórych lokalizacjach zdarzają się wyjątki, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, w jakich godzinach dany sklep będzie otwarty, warto przed wyjściem z domu sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej sieci lub sklepu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również