Wiadomości z Katowic

Radny Katowic Patryk Białas skarży Szczyrk do WSA za pobranie opłaty klimatycznej

  • Dodano: 2020-01-20 18:45

Patryk Białas, katowicki radny, wniósł do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego skargę w sprawie opłaty klimatycznej pobieranej od turystów przez gminę Szczyrk. Opłata, jak twierdzi radny, naliczana jest niezgodnie z prawem, ponieważ ta beskidzka miejscowość nie może poszczycić się czystym powietrzem.

Opłata klimatyczna to potoczna nazwa podatku pobieranego od turystów, którzy w miejscowości z korzystnymi warunkami klimatycznymi pozostają dłużej niż dobę. Jednak Szczyrk, pomimo swojego położenia, również ma problem z unoszącym się w powietrzu smogiem. Jak twierdzi Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska jest to jedna z tych miejscowości, które leżą w strefie przekroczonych norm jakości powietrza, albo często notują takie przekroczenia.

Gęsto od smogu powietrze na tyle zbulwersowało katowickiego radnego, że ten postanowił zadziałać. Na początku złożył wniosek do tamtejszego magistratu, aby opłata została zniesiona. Zdecydował się też wnieść skargę do WSA w Gliwicach:

Skarżę Szczyrk za pobieranie opłaty miejscowej. Zamiast czystego powietrza jest smog. To nie jest fair, brać za to pieniądze – napisał na swoim profilu facebookowym Patryk Białas.

 

Podobna sprawa miała już miejsce w przypadku Zakopanego – według orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2018 ta popularna, turystyczna miejscowość nie miała prawa pobierać opłaty klimatycznej, ponieważ tamtejsze powietrze nie spełniało odpowiednich kryteriów. Również w Wiśle zapadło podobne orzeczenie jeszcze w roku 2015, ale na mocy uchwały tamtejszej rady miasta opłata została wznowiona, zmieniło się tylko jej uzasadnienie.

Wiele miejscowości w Polsce pobiera opłatę klimatyczną, chociaż o warunkach uzdrowiskowych zazwyczaj nie ma mowy, a wszechobecny smog skutecznie zniechęca nawet do zwykłego spaceru. Trudno jednak oczekiwać, że takie miejscowości zrezygnują z dodatkowego grosza w budżecie, więc dopóki taka opłata nie zostanie zaskarżona, będzie konsekwentnie naliczana, nawet jeżeli turyści mieliby odpoczywać w oparach samochodowych spalin i smogu. Warto jednak wspomnieć, że tej zimy podobne skargi wpłynęły do sądów w sprawie Sandomierza oraz Torunia, być może zatem na mapie Polski takich miejscowości, które będą musiały znieść opłatę, będzie coraz więcej – ale to akurat nie jest dla nikogo dobra wiadomość.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Gorol

    Co za hipokryzja. Radny Węglowic, przepraszam Katowic przyjeżdża do Szczyrku i marudzi, że mu śmierdzi dymem z jego ukochanego od pokoleń węgla... czy na pewno? Właśnie obejrzałem materiał TVN, gdzie redaktor(ka?), znawca technik grzewczych zilustrował/a materiał dymem z pieca gazowego! Pytanie do Pana radnego: Jakim środkiem lokomocji dotarł Pan do Szczyrku? Kolejami Śląskimi i PKS-em, czy też pojechał Pan autem (nie daj Boże dieslem!) pozostawiając ogromny ślad węglowy... znowu ten węgiel.... Jak żyć bez tego węgla Pani Radny... Jak?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.