Wiadomości z Katowic

"Rajcula warzy na wilijo" - bożonarodzeniowa wersja jednoaktówki po śląsku

  • Dodano: 2019-10-31 07:15, aktualizacja: 2019-10-31 07:54

Po sukcesie śląskiego monodramu o młodej dziewczynie, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila łosprawianiem, Rajcula powraca na scenę w specjalnej, bożonarodzeniowej wersji spektaklu. "Rajcula warzy na wilijo" opowiada o przygotowaniach do kolacji wigilijnej, szukaniu równowagi pomiędzy tym, co tradycyjne, a tym, co nowoczesne, przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, wspominaniu i planowaniu, a wszystko przy dźwiękach kolęd i magicznych zapachach dochodzących z kuchni. 

Czy we współczesnym śląskim domu wciąż stawia się betlejki? A może ulegliśmy modzie na wizję Świąt rodem z reklamy coca-coli? Kto i kiedy przynosi prezenty: Dzięciątko czy Mikołaj? Jak wygląda adwent w śląskim domu i dlaczego kolędy śpiewamy po polsku? Ile potraw powinno znaleźć się na stole i czemu nie ma być wśród nich pierogów? A do tego - oczywiście - tradycyjne przepisy m.in. na siemieniotkę, moczkę, makówki czy doskonałego, smażonego karpia. 

Po pięciu latach od premiery monodramu „Rajcula warzy” Alina Moś-Kerger i Joanna Gorzała (Wawrzyńska) znów powołują do życia postać uwielbianą przez widzów nie tylko na Górnym Śląsku, ale owacyjnie oklaskiwaną także w Toruniu, Wrocławiu czy Helu.

Blisko 5000 widzów nie mogło się mylić!

Warto wspomnieć także o przychylności krytyków i branży teatralnej: tekst wyróżniono w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku, a Joanna Wawrzyńska-Gorzała za rolę Rajculi została laureatką 43. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. „Rajculę...” pokazywano m.in. w Teatrach Śląskim, Rawa i Gry i Ludzie w Katowicach, w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, w Fabryce Porcelany w Katowicach, na Tyskim Festiwalu Monodramów MoTyF, Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, przeglądzie Teatr w Remizie w Helu, a także w licznych ośrodkach kultury na Śląsku i w Polsce. 

Przez ostatnich pięć lat obie nabrałyśmy sporo teatralnego doświadczenia i mierzyłyśmy się z różnymi scenicznymi materiami, ale wracać do postaci rajculi, która była dla nas ważna tak zawodowo, jak i prywatnie, to wielka przyjemność - mówi Alina Moś-Kerger.

I faktycznie, obie panie - oprócz poszerzania swoich teatralnych horyzontów - w minionych latach zostały na przykład mamami swoich córeczek. Ponadto Joanna Gorzała zagrała m.in. w monumentalnym "Mieście we krwi" wg Kronik królewskich Szekspira w reż. Jacka Głomba w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Etatowo związana była z Teatrem Nowym w Zabrzu, gdzie udało jej się stworzyć wyraziste kreacje aktorskie w spektaklach "Podopieczni" wg Jelinek w reż. Katarzyny Deszcz, a także "Ku Klux Klan. W krainie miłości" w reż. Macieja Podstawnego czy "Ciało moje" w reż. Marka Pasiecznego. Z kolei Alina Moś-Kerger tylko w minionym sezonie artystycznym wyreżyserowała w Teatrze Powszechnym w Radomiu rewelacyjny spektakl "Ferdydurke" wg Gombrowicza, którym zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, a później prezentowano na prestiżowych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych i Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, przedstawienie zebrało świetne recenzje i zostało kilkukrotnie nagrodzone (m.in. za reżyserię w konkursie Klasyka Żywa). Alina zdobyła także II miejsce w konkursie na scenariusz słuchowiska „Znajdź historie/ę” zorganizowanego przez ZAiKS i Polskie Radio, a następnie wyreżyserowała owo słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia. Wyreżyserowane przez nią dramatyzowane czytanie sztuki "Siostry" Rafała Wojasińskiego podczas tegorocznego festiwalu R@port w Gdyni chwalił przewodniczący jury konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, Jerzy Stuhr i podkreślał, że to właśnie interpretacja Aliny zapewniła autorowi sztuki ww nagrodę. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Alina pracowała w teatrach m.in. w Legnicy, Koszalinie, Gorzowie Wlkp. czy Radomiu. 

Jednocześnie twórczynie jednoaktówki o gotowaniu podkreślają potrzebę realizacji własnych inicjatyw artystycznych, w których sięgają do kulturowej historii regionu i łączą tradycję z nowoczesnością. Z tej potrzeby wziął się pomysł na świąteczno-kuchenny monodram. W ubiegłym roku tekst poddano już pierwszej ocenie widzów - w formie dramatyzowanych czytań w Katowicach i Świętochłowicach.

Ciepłe przyjęcie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto przygotować tę bożonarodzeniową opowieść - mówi Joanna Gorzała

Premierę zaplanowano na koniec listopada w katowickiej Fabryce Porcelany. Potem, przez cały grudzień spektakl będzie grany w różnych ośrodkach kultury na Śląsku.


„Rajcula warzy na wilijo”
scenariusz i reżyseria: Alina Moś-Kerger
występuje: Joanna Gorzała
premiera: 22 XI 2019 w Katowicach

rajculawarzy@gmail.com
tel. 793 991 985 lub 792 870 404
facebook.com/rajculawarzy



Patronem medialnym wydarzenia jest portal mojeKatowice.pl.
Patronat portalu mojeKatowice.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również