Pięć industrialnych obiektów z regionu dołączy do tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki. Startuje konkurs na obiekt zaprzyjaźniony Industriady
Tegoroczna edycja święta odbędzie się 9 czerwca, a motywem przewodnim będzie hasło „Industria jest kobietą”. Do udziału w Industriadzie zostanie zaproszonych pięć miejsc.
Organizujemy ten konkurs po to, aby w przejrzysty sposób wybrać najlepsze obiekty spośród pretendujących do udziału w festiwalu. Opieramy się na kryteriach autentyczności i potencjału obiektu. Ważne jest również, aby przygotowany program niósł ze sobą treści związane z motywem przewodnim, opowiadał historie aktualne i ważne. Wszystko po to, aby udział w Industriadzie wiązał się dla uczestników z niezapomnianymi przeżyciami – tłumaczy Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Wnioski o uczestnictwo mogą składać właściciele lub prawni zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze. Oprócz udokumentowania walorów historycznych i architektonicznych muszą oni zaproponować specjalny program wydarzeń, jaki zostanie zrealizowany w dniu festiwalu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 stycznia 2018 roku.
Przyznanie tytułu będzie równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych święta Szlaku, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 9 czerwca 2018 roku.
Tegorocznej Industriadzie towarzyszyć będzie motyw przewodni „Industria jest kobietą”, który pozwoli zaprezentować nieznane, bardziej kobiece oblicze zabytków techniki. Przemysł i historia naszego regionu wydają się być domeną mężczyzn, których niemal odruchowo kojarzymy z ciężką pracą fizyczną. Mężczyźni pracują pod ziemią, przy wielkich piecach, przy maszynach; wykonują niebezpieczne zadania. Takie stereotypy zacierają obraz. Przemysł nigdy nie był i nie jest światem bez kobiet. Życiorysy mężczyzn są lepiej znane i lepiej udokumentowane, ale losy kobiet były i są równie ważne. Poszukamy tych opowieści i zaprezentujemy dzieje kobiet związanych z industrialną historią regionu.
Industriada to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. Laureat Złotego Certyfikatu dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce w 2017 r. Święto Szlaku Zabytków Techniki koordynowane jest przez Samorząd Województwa Śląskiego. W ubiegłorocznej edycji imprezy wzięło udział 84 tys. osób.