Wiadomości z Katowic

Śląska Scena Literacka: spotkanie z Wojciechem Grabowskim i Lesławem Nowarą

  • Dodano: 2025-02-17 13:00

Już 3 marca odbędzie się spotkanie z Wojciechem Grabowskim i Lesławem Nowarą w Black Woolf Coffee&Books.  Spotkanie odbędzie się w ramach Śląskiej Sceny Literackiej, cyklu rozmów z autorkami i autorami związanymi z województwem śląskim. To przestrzeń dla poetów i prozaików – zarówno tych, którzy inspirują się kulturą i językiem regionu, jak i twórców, których miejsce zamieszkania nie definiuje ich pisarstwa.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną zagadnienia baśniowych i horrorowych wizji dzieciństwa w poezji i prozie, a także rola miasta jako bohatera literackiego. Organizatorzy podkreślają, że spotkanie będzie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dlaczego czytamy i piszemy?

Śląska Scena Literacka to projekt poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące literatury. Prezentując różnorodne perspektywy, estetyki i tematyki, organizatorzy starają się ukazać literaturę jako narzędzie redefinicji kultury, tożsamości i synergii wielokulturowości.

Wojciech Grabowski – twórca sztuki i literatury

Gościem spotkania będzie Wojciech Grabowski, absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest rysownikiem, pisarzem i twórcą filmów dokumentalnych o sztuce dla TVP Kultura. W jego dorobku znajdują się m.in. „Ekspresjonizm w Polsce”, „Podróż z Rafałem Malczewskim” oraz „Artes – nadrealiści ze Lwowa”.

Debiutował w 2012 roku zbiorem opowiadań „Człowiek-motocykl”, a w kolejnych latach wydał m.in. „Archi-traf. Opowieści o architekturze Śląska i Zagłębia”, „Miastowidz. Opowieści ze śląskiej metropolii”, „Dizajn tamtych czasów”, „Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska” oraz „Maroko, czyli rzecz o dorastaniu na Górnym Śląsku” (2024). Jego najnowsza książka, „Stanisław”, ukaże się w tym roku i wyróżni się unikatowym połączeniem tekstu i ilustracji.

Obok działalności literackiej Grabowski zajmuje się nauczaniem rysunku odręcznego, podkreślając jego wartość w dobie dominacji sztucznej inteligencji.

Lesław Nowara – poeta, aforysta, felietonista

Drugim gościem spotkania będzie Lesław Nowara, urodzony w 1963 roku w Gliwicach. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z pasji poeta, aforysta, felietonista i recenzent literacki. Od lat związany ze środowiskiem literackim Górnego Śląska.

Jest autorem wielu tomów poetyckich, w tym „Zielona miłość” (1991), „Dom o zielonych oknach” (1993, nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny), „Trzecie oko” (1996), „Rosyjska ruletka” (1999), „Kokon” (2002), „Cichociemno” (2006), „Kropka i Kreska” (2013), „Ciemna strona światła” (2019), „Ość wieloryba” (2020) oraz „Przed nami jeszcze potop” (2023). W jego dorobku znajdują się również tomy miniatur literackich i aforyzmów, w tym „Świat według Ludka” (1995), „Wielki Mały Ludek” (2004), „Zdania z kropką” (2015) oraz „Ludek Fatalista” (2017).

Jego twórczość znalazła także swoje odzwierciedlenie w teatrze – na motywach tomu „Kokon” powstał spektakl teatralny o tym samym tytule, zrealizowany przez Teatr Nowej Sztuki w reżyserii Dariusza Jezierskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również