Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Śląskie Szmaragdy wręczone

  • Dodano: 2017-10-10 08:15, aktualizacja: 2017-10-10 08:30

Biblista ks. Manfred Uglorz, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik oraz Zespół „Śląsk” - to tegoroczni wyróżnieni „Śląskimi Szmaragdami” przyznawanymi przez śląskich ewangelików.

Henryk Mercik otrzymał nagrodę za „pokazanie okaleczonym trudną historią ewangelikom Górnego Śląska, że są ważną cząstką tamtejszych społeczeństwa, kultury i tożsamości“.

Zespół „Śląsk” został nagrodzony za „ukazywanie i propagowanie w swojej twórczości bogactwa kultury śląskiej, za profesjonalizm, za koncerty oraz płytę „Solus Christus”. Zawiera ona program z okazji 500-lecia reformacji. Prezentuje różnorodność i bogactwo dzieł wybitnych kompozytorów ewangelickich. W programie znalazły się m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla i twórcy „Śląska” – prof. Stanisława Hadyny.

Podczas Gali Reformacyjnej wystąpił m.in. Zespół „Śląsk“ z fragmentami „Solus Christus“, zaśpiewały chóry diecezji katowickiej. NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha wykonał „Symfonię Reformacyjną“ Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego.

„Śląski Szmaragd” jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.

W tym roku wręczenie nagród ma szczególne znaczenie. Rok 2017 obchodzony jest na całym świecie jako rok jubileuszu 500 lat Reformacji. W wielu miejscach odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, konferencje, wystawy i koncerty. Po raz pierwszy obchody jubileuszowe mają również charakter ekumeniczny z udziałem Kościoła katolickiego, czego szczególnym wyrazem był udział papieża Franciszka w inauguracji roku jubileuszowego w katedrze w Lund 31 października 2016 roku. Ogromne znaczenie Reformacji dla rozwoju regionu dostrzegły również władze samorządowe województwa śląskiego, które jako jedno z trzech województw, obok dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, uchwałą sejmiku ogłosiły rok 2017 „Rokiem Reformacji”.

Najnowsze informacje z Katowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.