Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Spotkanie Żołnierskich Pokoleń

  • Dodano: 2018-11-07 13:00

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w „Spotkaniu Żołnierskich Pokoleń”. Terytorialsi mieli zaszczyt spotkać się z mjr Henrykiem Czerwińskim ps. „Czart”.

Partyzant z Gór Świętokrzyskich, żołnierz 72 pułku piechoty Armii Krajowej opowiedział im między innymi o tym jak został partyzantem.

- Urodziłem się 6 lat po I Wojnie Światowej, dziadek spotykał się z powstańcami styczniowymi, ojciec też brał udział w wojnie. Zawsze więc wojsko mnie interesowało – opowiadał mjr Czerwiński.

Dodał, że doskonale pamięta dzień, w którym wybuchła II Wojna Światowa:

- Był tak piękny dzień jak dziś, słońce i nagle nad nasze miasteczko nadlatują samoloty i zrzucają bomby. Kilka dni później weszli Niemcy.

„Terytorialsi” dopytywali jak wyglądało życie partyzanta. Mjr Czerwiński wyjaśnił, że w zasadzie cały czas spędzali w lesie, bardzo często musieli zmieniać miejsce pobytu, w zasadzie za każdym razem gdy ktoś mógł ich zobaczyć i przekazać wrogowi ich lokalizację. Zmiana miejsca wiązała się za każdym razem z budową nowych szałasów, miejsc dla koni, odpowiednim zakamuflowaniem terenu.

Mjr Czerwiński przyznał, że cieszą go takie spotkania i obiecał, że wróci jeszcze do śląskich „terytorialsów” by odpowiedzieć na wszystkie ich pytania. W spotkaniu wzięło udział 35 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Jak podkreślali, tak niezwykłych ludzi można słuchać godzinami a tego typu lekcje historii są bezcenne.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. W 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się już dwa szkolenia podstawowe tak zwane „szesnastki” i wyrównawcze dla osób, które już wcześniej służyły w wojsku i składały przysięgę.

Spotkanie Żołnierskich Pokoleń

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.