Wiadomości z Katowic

Sprawdź jakie są najpopularniejsze rodzaje naleśników!

  • Dodano: 2023-05-25 07:30, aktualizacja: 2023-05-25 07:41

Naleśniki to powszechnie znana potrawa, którą potrafi zrobić niemal każdy. To cienkie placki tworzone z mąki, smażone na patelni, smarowane farszem i zawijane. Mimo, że są tak bardzo znane nie każdy wie jaka historia kryje się za tą potrawą. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy skąd wywodzi się ciasto naleśników oraz krótko opisujemy najpopularniejsze odmiany naleśników.

Źródło zdjęcia: Melica / Shutterstock.com

Skąd pochodzi ciasto naleśnikowe? 

Według niektórych źródeł ciasto naleśnikowe może pochodzić ze starożytnej Grecji. Wiadomo o tym dzięki komediopisarzowi Kratinosowi, który o tej potrawie pisał w swoich dziełach już w IV w przed naszą erą. W czasach starożytnych prawdopodobnie potrawa ta mogła być znana także w innych miejscach w Europie, aczkolwiek nie jest to kwestia do końca jasna.

W niektórych źródłach można przeczytać, że naleśniki wynaleziono dopiero w czasach nowożytnych we Włoszech. Tymczasem obecnie są kojarzone głównie z Francją. Trzeba jednak pamiętać, że do Francji dotarły stosunkowo późno, bo dopiero około XVI wieku. 

Zatem historia ciasta naleśnikowego nie jest do końca oczywista. Pewne jest jednak to, że jest to danie znane od dawna, które do dnia dzisiejszego jest bardzo popularne w Europie, w niektórych miejscach w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. 

Źródło zdjęcia: Africa Studio / Shutterstock.com

Jakie są najpopularniejsze rodzaje naleśników? 

  • Francuskie: jak podają źródła kulinarne wyróżnia się: naleśniki francuskie przygotowywane z mąki pszennej. Z reguły podawane na słodko (np. z cukrem pudrem, słodkim sosem lub dżemem). 
  • Włoskie: znana jest także wersja włoska, która jest tworzona na bazie naleśników francuskich, ale podawane z ricottą, warzywami czy mięsem. Zapieka się je pod beszamelem. 
  • Wschodnioeuropejskie: co ciekawe, bliny pochodzące z Rosji i Ukrainy także zalicza się do naleśników, jednak ciasto robi się z mąki gryczanej, a podaje z kwaśną śmietaną lub kawiorem. 
  • Amerykańskie: powszechnie znana jest także wersja amerykańska. W tym przypadku do ciasta dodaje się proszek do pieczenia. Naleśniki tego typu z reguły są podawane z charakterystycznym syropem klonowym. 
  • Holenderskie: mniej znana jest wersja holenderska, przyrządzana z dodatkiem drożdży. Mowa o naleśnikach bardzo podobnych do amerykańskich, jednak różniących się tym, że są mniejsze i poza podawaniem na słodko mogą być także podawane na słono. 

Podsumowując, naleśniki to bardzo popularne danie, które występują w wielu odmianach. Jest to danie, które jest stosunkowo proste w przygotowywaniu, dlatego jest chętnie serwowane w wielu domach na co dzień. Mogą być podawane zarówno na obiad jak i na śniadanie. Z uwagi na to, że świetnie są prezentują na talerzu czasami są składnikiem jaki można spotkać w romantycznych śniadaniach podawanych do łóżka.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.