Kontrolowanie miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne to element codziennej pracy strażników miejskich. Kilkanaście dni temu na ulicy Słowackiego funkcjonariusze, po otrzymanej informacji znaleźli bezdomnego, głodnego i chorego mężczyznę. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.
Pomocni strażnicy
Katowicka straż miejska prowadzi regularne kontrole tych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Osoby te informowane są o możliwości skorzystania z pomocy w placówkach i noclegowniach, udzielających wsparcia potrzebującym. Strażnicy służą pomocą i w sytuacjach szczególnych, na prośbę osób bezdomnych, doprowadzają je do takich miejsc. Funkcjonariusze czekają też na informacje od samych mieszkańców naszego miasta o miejscach pobytu osób nie mających dachu nad głową.
Schroniska, noclegowanie lub izba wytrzeźwień – to miejsca, do których funkcjonariusze najczęściej przewożą osoby bezdomne potrzebujące pomocy. Kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie wzywane jest pogotowie ratunkowe. Tak było na ulicy Słowackiego. Po otrzymaniu zgłoszenia strażnicy pojechali pod wskazany adres. Bezdomny skarżył się na ból nogi. Mówił, że ma problemy z poruszaniem się. Funkcjonariusze zobaczyli, że jego noga jest spuchnięta. Natychmiast wezwali pogotowie, które przewiozło go do szpitala.
Pomoc o każdej porze
Pomoc osobom bezdomnym trwa cały rok, a strażnicy współpracują w tym zakresie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach oraz innymi instytucjami. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym działania te są zintensyfikowane. Strażnicy sprowadzają miejsca przebywania osób bezdomnych takie jak pustostany, węzły cieplne, altanki i inne miejsca które mogą być potencjalnym schronieniem przed zimnem.
Wszystkim odnalezionym proponują pomoc w postaci przewiezienia do noclegowni, rozmawiają i namawiają do skorzystania z takiego wsparcia. Na ulicy Gliwickiej, wezwani do dwóch bezdomnych mężczyzn strażnicy, wspólnie z pracownikiem MOPS zaoferowali pomoc. Obaj z tej pomocy skorzystali. Funkcjonariusze przewieźli ich do noclegowni.
Nie wszyscy jak się okazuje z tej pomocy chcą skorzystać, twierdząc, że są w stanie samodzielnie przetrwać zimę. Powody takiej decyzji są różne, niestety w wielu przypadkach barierą nie do pokonania jest rezygnacja ze spożywania alkoholu.