Wiadomości z Katowic

ŚUM przejmie budynki po szpitalu MSWiA. Umowa intencyjna podpisana

  • Dodano: 2023-12-15 10:15

Budynki, w których dotychczas działał szpital MSWiA, mają zostać przejęte przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Wczoraj w rektoracie uczelni przy ul. Poniatowskiego podpisano porozumienie intencyjne między miastem Katowice, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, którego celem jest ustalenie warunków i zasad oddania uczelni do używania nieruchomości położonych w Katowicach przy ul. Kilińskiego i Głowackiego.

Śląski Uniwersytet Medyczny przejmuje budynki po MSWiA

- Szpital MSWiA przeniósł się do nowej siedziby po dawnym prywatnym szpitalu przy ul. Ceglanej. Mając na uwadze bliskość siedziby Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i fakt, że szkoli on przyszłe kadry medyczne przekazanie budynków uczelni jest rzeczą naturalną. Wierzę, że ten ruch przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia studentów kierunków medycznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nieruchomości, w których do chwili obecnej wygaszana jest działalność szpitala MSWiA, pozostają w bezpośrednim sąsiedztwie lokalizacji, w której znajduje się rektorat uczelni. Po wyprowadzce budynki powinny trafić do zasobów Skarbu Państwa. ŚUM złożył wniosek o nabycie nieruchomości w drodze darowizny.

- To jest dla nas bardzo ważny moment, gdyż podpisanie porozumienia intencyjnego daje możliwość uczelni rozwinięcia się i zbudowania siedziby uczelni z prawdziwego zdarzenia. Pozyskanie budynków pozwoli na stworzenie Sali konferencyjnej, centrum kreatywności. Będzie to przestrzeń wykorzystywana zarówno przez pracowników naukowych uniwersytetu, jak i studentów – mówił prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na podstawie porozumienia ustalone mają zostać warunki i zasady oddania uczelni nieruchomości. Działanie ma wspomóc rozwój uczelni, a tym samym wzmocnić rolę Katowic jako istotnego ośrodka akademickiego.

Nowe miejsce dla ŚUM

Przypomnijmy, że 17 sierpnia 2023 roku w budynku Urzędu Miasta Katowice, w towarzystwie notariusza, podpisano umowę sprzedaży budynku po dawnym Szpitalu GeoMedical. Prezydent Miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek – CMC „GEO PROJEKT 2" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM GEO PROJEKT 3 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA – z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że szpital MSWiA rozpoczął swoją działalność w nowym miejscu. Jesteśmy tam już ponad miesiąc. Przenieśliśmy działalność medyczną. Bardzo się cieszymy, że nasze dotychczasowe miejsce będzie służyło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu – podkreślał dr n. med. Piotr Grazda, dyrektor szpitala MSWiA.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również