Wiadomości z Katowic

Świąteczny prezent dla Straży Granicznej

  • Dodano: 2020-12-28 08:15, aktualizacja: 2020-12-28 08:59

Tuż przed świętami Placówka Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach otrzymała od Wojewody Śląskiego wyjątkowy prezent... To wart ponad 1 900 000 złotych specjalistyczny ambulans pirotechniczny, który nie tylko ułatwi pracę funkcjonariuszom SG, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pasażerów.

22 grudnia w imieniu Wojewody Śląskiego klucze do specjalistycznego ambulansu pirotechnicznego przekazał Straży Granicznej doradca wojewody do spraw bezpieczeństwa gen. Tomasz Miłkowski. Nowy sprzęt został zakupiony z funduszu Wojewody Śląskiego, który zobowiązany jest do stałego utrzymywania lotniczych przejść granicznych znajdujących się na obszarze województwa w stanie umożliwiającym przeprowadzanie sprawnej i skutecznej kontroli pirotechnicznej. Wartość przekazanego w tym roku sprzętu to ponad 1 900 000 złotych, a w jego skład wchodzi:

  1. pojazd przystosowany do przewozu i magazynowania specjalistycznego sprzętu pirotechnicznego,
  2. tarcza pirotechniczna, której podstawowym zadaniem jest ochrona pirotechnika przed negatywnym oddziaływaniem nadciśnienia oraz odłamków, spowodowanym detonacją urządzenia wybuchowego,
  3. mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF® przystosowany do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych oraz prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych,
  4. kombinezon ciężki pirotechniczny zapewniający pirotechnikowi ochronę w trakcie bojowych działań minersko-pirotechnicznych w rejonie zagrożenia.

Sprzęt ułatwi pracę pełniącym służbę w placówce SG w Katowicach-Pyrzowicach funkcjonariuszom Zespołu Interwencji Specjalnych oraz przewodnikom psów służbowych o specjalności do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, którzy realizują m. in. zadania minersko–pirotechniczne, w tym zabezpieczają loty wysokiego ryzyka i dbają o zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów w komunikacji lotniczej.

W symbolicznym przekazaniu pojazdu przystosowanego do przewozu i magazynowania specjalistycznego sprzętu pirotechnicznego uczestniczył Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, jego zastępca płk SG Marek Koch, Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach mjr Radosław Stryjski oraz Wiceprezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. w Katowicach Norbert Henzel.

/z wykorzystaniem informacji i zdjęć Śląskiego Oddziału Straży Granicznej/

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.