Wiadomości z Katowic

Szczepienia na COVID-19 dla osób bezdomnych w Katowicach

  • Dodano: 2021-07-05 08:15, aktualizacja: 2021-07-05 06:32

W środę, 30 czerwca 2021 r. w katowickiej placówce Towarzystwa im. św. Brata Alberta odbyła się pierwsza akcja szczepień na COVID-19 dla osób bezdomnych i zapomnianych.

Miasto Katowice należy do nielicznych miast w których odbyła się taka akcja. Została ona zorganizowana przez Fundację Pomoc Maltańska – Maltańską Służbę Medyczną, KardioMed Silesia – Śląski Park Technologii Medycznych, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, Urząd Miasta Katowice oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. W szczepienia preparatem Johnson&Johnson wzięło udział ponad 50 osób.

Do akcji przygotowywaliśmy się ponad miesiąc. Pracownicy Straży Miejskiej oraz Siostry Misjonarki Miłości z Katowic docierali do pomieszczeń niemieszkalnych na terenie Katowic zachęcając osoby bezdomne do darmowej akcji szczepień – mówi Jacek Marciniak - kierownik działu ds. osób bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Pomieszczenia do szczepienia udostępniło Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które na co dzień pomaga osobom w kryzysie bezdomności. Personel z CardioMed Silesia przy współpracy Maltańskiej Służby Medycznej zajęli się rejestracją pacjentów, wywiadem medycznym oraz szczepieniem. Nad bezpieczeństwem czuwał ambulans katowickiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej.

Szczepienia osób bezdomnych są szczególnie ważne dla całego społeczeństwa. W Wielkiej Brytanii osoby bezdomne były już szczepione w drugiej grupie, aby zmniejszyć transmisję wirusa – mówi dr Marcin Świerad - lekarz Maltańskiej Służby Medycznej. – Zakon Maltański od samego początku w swoim charyzmacie ma wpisaną służbę osobom chorym i biednym. Akcja szczepień jest konkretnym wyrazem troski i miłosierdzia – dodaje.

Dla osób które 30 czerwca br. nie mogły uczestniczyć w szczepieniu na COVID-19 będzie zorganizowana kolejna tego typu akcja.

W Katowicach jest ok. 650 osób bezdomnych, w tym co piąta osoba bezdomna przebywa w pomieszczeniach niemieszkalnych. Często są to opuszczone działki, pustostany czy prowizoryczne lepianki.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie na www.pomocmaltanska.org

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również