Szkody górnicze to nie tylko zaburzenie estetyki budynku, ale też wiele wiele problemów z użytecznością nieruchomości. Odszkodowanie za szkody górnicze może być solidną rekompensatą za poniesione szkody. Trzeba jednak wiedzieć jak postępować z kopalnią, aby odszkodowanie było stosowne do szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego - w takich przypadkach niezbędny bywa okazuje się dobry prawnik.
Gdzie zgłosić szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego?
Przechylona konstrukcja, krzywa podłoga, popękane ściany, niedomykające się drzwi i okna to rzeczy które sprawiają, że życie w uszkodzonej przez szkody górnicze nieruchomości staję się utrudnione a czasami wręcz niebezpieczne. W takich przypadkach nie ma na co czekać i warto jak najszybciej zacząć ubiegać się o odszkodowanie.
Na początku konieczne jest skierowanie wniosku do kopalni o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. Kopalnia ma 30 dni na ustosunkowanie się do takiego wniosku i zaproponowanie ugodowego rozwiązania. Niestety propozycje kopalni na etapie przedsądowym są często nieadekwatne do poniesionych szkód, na szczęście nie mamy obowiązku przyjmować propozycji kopalni. W przypadku kiedy propozycja kopalni nas nie satysfakcjonuje lub nie uzyskaliśmy odpowiedzi w ciągu 30 dni, mamy możliwość walki o swoje prawa na drodze sądowej.
Co może zaproponować nam zakład górniczy?
Kopalnia może zaproponować wypłatę odszkodowania lub przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego. Niestety propozycje odszkodowań są często bardzo zaniżone, a remonty prowadzone przez zakłady górnicze niedbałe i niestaranne.
Kiedy propozycja kopalni jest dla nas nie do przyjęcia warto zastanowić się na skierowaniem sprawy na drogę sądową. Prawo geologiczne jasno wskazuje na odpowiedzialność kopalni za powstałe szkody górnicze.
Zwolnienie z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.
W przypadku kiedy poniesione przez nas straty są efektem szkód górniczych jesteśmy zwolnieni z uiszczenia opłaty sądowej. Zwykle w sprawach cywilnych opłata sądowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, w przypadku gdy walczymy o odszkodowanie w wysokości 300.000 zł może to być nawet 15.000 zł. W sprawach dotyczących szkód górniczych tej opłaty nie ma, a więc prawo stawia nas w bardzo korzystnej sytuacji.
Jakiej wysokości odszkodowanie można uzyskać?
Sąd, aby wycenić odniesione szkody powołuje niezależnego biegłego. który ma za zadanie wycenić straty i ocenić koszty doprowadzenia budynku do stanu poprzedniego. Kiedy koszty naprawy przewyższają wartość budynku (np. mamy do czynienia z poważnym przechyłem budynku) sąd może nakazać kopalni całkowity zwrot wartości nowego budynku. W takich przypadkach odszkodowania sięgają od kilkuset tysięcy do nawet miliona złotych.
Komu zlecić prowadzenie sprawy o odszkodowanie za szkody górnicze?
Kiedy postanowimy skierować naszą sprawę do sądu warto zdecydować się na profesjonalną pomoc prawną. W sprawach dotyczących szkód górniczych kluczowy jest dobór odpowiedniego adwokata, który odpowiednio poprowadzi sprawę. Warto zwrócić się do doświadczonego prawnika, który zna realia walki z zakładem górniczym o odszkodowanie.
Twój Prawnik to zespół profesjonalnych adwokatów specjalizujących się w odszkodowaniach. Z powodzeniem prowadzimy sprawy związane ze szkodami górniczymi od wielu. Odszkodowania wywalczone dla naszych klientów sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Jeżeli twój dom został uszkodzony poprzez działalność górniczą, zgłoś się do nas!