Wiadomości z Katowic

Tak drogo jeszcze nie było! Rekordowe podwyżki cen gazu i prądu

  • Dodano: 2021-12-21 08:45, aktualizacja: 2021-12-21 09:00

Już od 1 stycznie rachunki za prąd i gaz będą olbrzymie, bo to właśnie Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził ceny taryf dla najważniejszych sprzedawców w Polsce. Co za tym idzie będzie to jedna z najwyższych podwyżek cen gazu i prądu. Osoby korzystające w domu z kuchenki gazowej średnio miesięcznie zapłacą o 9 złotych więcej. Natomiast Ci co ogrzewają dom gazem będzie to około 180 złotych.
 

  • Kilkadziesiąt procent więcej! Podwyżki cen gazu i prądu ogłoszone
  • Większe rachunki zapłacą min. ogrzewający domy gazem. Dużo większe
  • Eksperci: należy się spodziewać, że to nie jest koniec podwyżek przynajmniej jeśli chodzi o cenę gazu

No to na pewno wpłynie bardzo niekorzystnie, dla większości społeczeństwa, ludzie są biedni większość raczej trudno wiąże koniec z końcem –mówi nam pani Danuta, mieszkanka Katowic.

Myślę, że to nie jest sprawa, oczywiście nas dotyczy, ale to nie jest sprawa rządu jak co poniektórzy mówią, to jest sprawa podwyżka prądu w 60 % zależy od CO2 – mówi nam Anna, mieszkanka Katowic.


Wzrost cen związana jest z niestabilną sytuacją cen hurtowych prądu i gazu, ceny tych nośników ciągle rosną na giełdach towarowych w Polsce i w Europie. Jeśli chodzi o podwyżkę cen prądu to tu właśnie ma duże znaczenie cena notowań pozwoleń do emisji CO2 co za tym idzie podwyżka po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej będzie wynosić 19% czyli 6 zł więcej dopłaty do rachunku

Myśmy dokonali wyliczeń dla przeciętnego gospodarstwa domowego, który zużywa rocznie 1800 kwh energii elektrycznej dziennie i wraz z tarczą antyinflacyjną rządu roczny rachunek za prąd o około 18,3% gdyby tej tarczy nie było wzrost wynosiłby około 24% – mówi Elżbieta Bukowiec rzecznik prasowy Tauron Sprzedaż GZE.

Niestety należy się spodziewać, że to nie jest koniec podwyżek przynajmniej jeśli chodzi o cenę gazu

W związku z tym, że emitujemy dużo dwutlenku węgla firmy, które go produkują muszką kupować te pozwolenia do emisji, a te pozwolenia do emisji też w ostatnim czasie rosły także widzimy, że cena energii i gazu na giełdach rosły kilkakrotnie w przeciągu ostatniego roku. Rzeczywiście podwyżki, z którymi spotka się konsument po 1 stycznia 2022 roku na swoim rachunku zobaczy będą wysokie, ale nie będą tak wysokie jak na giełdach –podkreśla Agnieszka Guśniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

ZOBACZCIE MATERIAŁ SILESIA FLESZ


Gaz i prąd drożeją o kilkadziesiąt procent! Najwięcej stracą ogrzewający gazem
Ekonomiści zwracają uwagę na problem jaki może pojawić się w już w podczas najbliższego dokonywania opłat rachunków. Społeczeństwo może mieć duży problem z utrzymaniem domowego budżetu, co może wiązać się z wieloma zadłużeniami, będą oni również próbować zmniejszyć swoje wydatki i zrezygnować z rzeczy na, które do tej pory było ich stać.

Niestety jeśli popatrzymy na dane dotyczące Polaków, a one mówią jednoznacznie suma oszczędności jakie posiadamy, rzadko kiedy przekracza 3 miesięczne nasze zarobki rzadko kiedy to to oznacza, że większość z nas nie będzie w stanie realizować tych bieżących rachunków nawet w sytuacji gdy znacznie je znacząco ograniczać – mówi dr  Bartłomiej J. Gabryś, ekonomista, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Warto jednak zwrócić uwagę, że obniżki po podwyżkach, które wynikać będą z tarczy antyinflacyjnej mają określony czas trwania czyli w tym przypadku 3 miesiące, jednak nie oznacza to że ta zniżka będzie od razu widoczna w cenie produktu.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również