Wiadomości z Katowic

Tragiczna śmierć dwóch kobiet w Katowicach. Czad przyczyną tragedii

  • Dodano: 2025-03-25 07:30, aktualizacja: 2025-03-25 07:50

W Katowicach doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego dwie kobiety zginęły od zatrucia tlenkiem węgla. Mimo szybkiej reakcji służb, życia 29- i 32-latki nie udało się uratować. Policja apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i montowanie czujników czadu w domach.

Dwie kobiety ofiarami tlenku węgla

W sobotę, 23 marca 2025 roku, krótko po godzinie 20:00, dyżurny katowickiej komendy otrzymał zgłoszenie o dwóch kobietach, które nie reagowały na bodźce w mieszkaniu przy ul. Uniwersyteckiej. Służby natychmiast udały się na miejsce, gdzie strażacy stwierdzili wysokie stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Mimo szybkiej interwencji ratowników, życia obu kobiet nie udało się uratować.

Niebezpieczeństwo czadu – cichy zabójca

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to gaz bez zapachu, smaku i koloru, który może być niewyczuwalny, aż do momentu, gdy stężenie jest na tyle wysokie, że zaczyna zagrażać życiu. Wysokie stężenie czadu uszkadza układ krążenia i nerwowy, prowadząc do utraty przytomności i w końcu śmierci. Wiele osób, zwłaszcza w okresie grzewczym, trafia do szpitali z objawami zatrucia tym gazem. Zatrucie czadem jest jednym z najczęstszych powodów wypadków w domach, szczególnie gdy wentylacja jest niesprawna.

Jak zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla?

Aby uniknąć tragedii, Policja apeluje o montaż czujników tlenku węgla, które mogą uratować życie. Koszt takiego urządzenia jest niewielki w porównaniu do korzyści, jakie płyną z jego posiadania. Dodatkowo, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:

  • Regularne kontrole przewodów kominowych oraz wentylacji.

  • Korzystanie z urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją producenta.

  • Zastosowanie odpowiednich urządzeń z deklaracjami zgodności.

  • Dbanie o niezaklejaną wentylację i poprawność ciągu powietrza.

  • Wietrzenie pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania.

Objawy zatrucia czadem – kiedy działać?

W przypadku duszności, zawrotów głowy, nudności czy osłabienia, niezwłocznie przewietrz mieszkanie i skontaktuj się z lekarzem. Objawy te mogą wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla, a szybka reakcja może zapobiec poważnym konsekwencjom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również