Wiadomości z Katowic

„Tramwaj zwany Pożądaniem” profilaktyka HIV na Śląsku

 • Dodano: 2024-05-21 10:15

To już trzynasta edycja ogólnopolskiej kampanii „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland! Oczywiście wśród miast, w których zawita Tramwaj nie mogło zabraknąć Katowic. Studenci medycyny będą edukować rówieśników o chorobach przenoszonych drogą płciową. Cel: zmienić sposób myślenia Polaków i zachęcić ich do podejmowania bezpieczniejszych zachowań oraz do testowania się w kierunku zakażeń. Kampania finansowana jest z grantu uzyskanego przez IFMSA w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Stoisko dostępne na Juwenaliach Śląskich

Tramwaj zwany pożądaniem będzie w Katowicach stacjonarnie. Wolontariuszy IFMSA-Poland będzie można spotkać na stoisku edukacyjnym podczas Juwenaliów Śląskich, w Katowickim Parku Leśnym w piątek 24 maja, w godzinach 17:00-21:00. Wolontariusze – edukatorzy będą mówić o drogach przenoszenia HIV oraz profilaktyce, a także poinformują, gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku zakażenia tym wirusem. Będzie można dostać ulotki, gadżety tramwajowe i prezerwatywy.

Wiele osób nie wie, że jest zakażonym HIV

To niezwykle ważna akcja, ponieważ liczba osób z diagnozą infekcji przenoszonych drogą płciową, w tym szczególnie HIV, rośnie z roku na rok. Wstępne dane NIZP PZH PIB pokazują, że w 2023 r. stwierdzono niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV! Co gorsza, osoby seropozytywne często nie zdają sobie sprawy ze swojego zakażenia, a jak mówią specjaliści przebadało się w kierunku tego zakażenia nadal niewiele więcej niż 10% Polek i Polaków. Tymczasem szybka diagnoza i podjęcie terapii to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o zdrowie pacjenta.

- Wielu zakażonych HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że są seropozytywni, nie leczy się i może roznosić wirus. Dlatego zachęcam każdego do zrobienia testu na HIV chociaż raz w życiu. Skuteczne leczenie antyretrowirusowe i jego upowszechnienie sprawiło, że pozytywny wynik testu na HIV przestał być wyrokiem śmierci, a sam wirus stał się jedną z wielu chorób przewlekłych. Test wykonany podczas akcji profilaktycznych takich jak Tramwaj zwany Pożądaniem, czy bezpłatnie i anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, może uratować życie. Warto dodać, że punkty te można znaleźć praktycznie w każdym większym mieście (na Śląsku w Chorzowie przy ul. Zjednoczenia 10 oraz w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 66), a ich adresy są na stronach www.aids.gov.pl oraz www.leczhiv.plmówi Szymon Grzesik z IFMSA-Poland, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj Zwany Pożądaniem.

Tramwaj zwany Pożądaniem to ważna akcja. Skierowana do młodzieży, ale popularna nie tylko wśród młodych. Dzięki niej co roku o tym, jak unikać HIV oraz jak leczyć zakażenie dowiadują się tysiące ludzi w całej Polsce. Cieszę się, że możemy ponownie wspierać studentów kierunków medycznych w ich akcji łączącej edukację z dobrą zabawą – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Tramwaje i autobusy zwane pożądaniem jadą w tym roku w następujących miastach:

 • 10 maja - Szczecin
 • 10-11 maja – Toruń
 • 15-16 maja - Kielce
 • 17 i 22 maja – Warszawa
 • 23 maja – Wrocław
 • 23-24 maja – Opole
 • 24 maja – Olsztyn, Radom i aglomeracja śląska
 • 25 maja – Łódź
 • 29 maja – Elbląg
 • 31 maja – Lublin
 • 31 maja – 1 czerwca – Bydgoszcz i Kraków
 • 1 czerwca – Białystok
 • 3 czerwca – Zielona Góra
 • 8 czerwca – Gdańsk
 • 7 czerwca – Poznań

Materiały na temat wydarzenia oraz galerie zdjęć z poprzednich edycji akcji dostępne są na profilu Facebookowym wydarzenia: https://www.facebook.com/TramwajZwanyPozadaniemPolska/Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: Pozytywnie Otwarci / fot. materiały zewnętrzne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również