Wiadomości z Katowic

Udane otwarcie nowej stanicy i obchody jubileuszu. Tłumy nad stawem Morawa!

  • Dodano: 2022-06-14 10:15

Długo wyczekiwana inwestycja – nowa stanica wodna 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, już oficjalnie działa. W sobotę 11 czerwca, w uroczystym otwarciu, połączonym z obchodami 90-lecia powstania oraz 65-lecia ciągłej pracy 10 HDŻ, wzięli licznie udział nie tylko mieszkańcy Szopienic, ale również innych dzielnic miasta. 

Długo wyczekiwana inwestycja

Msza święta w kościele p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach Szopienicach, przemarsz przy akompaniamencie górniczej orkiestry dętej i uroczysty apel zwieńczony przecięciem wstęgi przez phm. Filipa Bałazego, drużynowego 10 HDŻ oraz Marcina Krupę, prezydenta miasta Katowice. Tak rozpoczęło się wydarzenie związane z otwarciem długo wyczekiwanej inwestycji – nowej stanicy wodnej przy południowym brzegu stawu Morawa.

– Dziękuję wam za to, że zawsze gramy do jednej bramki – podziękował członkom drużyny phm. Filip Bałazy podczas prowadzonego apelu.

Goście wydarzenia mogli jeszcze zobaczyć zorganizowaną przez harcerzy lądową i wodną defiladę, a następnie do końca dnia korzystać z przygotowanych atrakcji. Czas umilały koncerty zespołów związanych z muzyką szantową – Trzecia Miłość, U Pana Boga za piecem, Happy Big Band, Sąsiedzi. Prowadzone były animacje dla dzieci, na plaży czekały dmuchańce, przygotowano poczęstunek, a pragnienie w gorący dzień można było ugasić Katowicką Kranówką przy stanowisku przygotowanym przez Katowickie Wodociągi. Ponadto goście chętnie wsiadali na rowery wodne, do kajaków i większych łodzi, by poznać staw Morawa z innej niż zwykle perspektywy. Udana impreza otwarcia pokazała potencjał kryjący się w tej zielonej części Katowic. 

– Chcemy tutaj zrobić coś, co będzie służyło naszym mieszkańcom. Pierwsza inwestycja, czyli budowa nowej stanicy jest już za nami. Stanica ma gromadzić okolicznych mieszkańców i dać przestrzeń dzieciom i młodzieży, które mają się tutaj zarażać ideą żeglarstwa i ideą harcerstwa. To doskonałe przedsięwzięcie pozwala nam na tworzenie społeczeństwa zgranego, społeczeństwa obywatelskiego – mówił Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Inwestycja za ponad 6,5 mln zł

Dotychczas użytkowana stanica była wiekowym budynkiem. Stąd też zapadła decyzja o całkowitej rozbiórce i wybudowaniu przez miejską spółkę Katowickie Inwestycje S.A. nowego obiektu. Trzykondygnacyjny budynek jest wyposażony m.in. w hangar na łodzie, szkutnię, żaglownię, ale także sale spotkań, zaplecze kuchenne i sanitarne. Prace dotyczyły ponadto terenu wokół obiektu. Powstały alejki wraz z nowym oświetleniem, a także keja, pomost, infrastruktura kąpieliskowa i altana na grilla. Wartość tej inwestycji to ponad 6,5 mln zł. 

– Spółka Katowickie Inwestycje S.A. pracuje nad wieloma realizacjami. To projekty drogowe, budowa nowych obiektów, modernizacja infrastruktury kanalizacyjnej. Wszystkie z nich łączy wspólny mianownik - chęć podnoszenia komfortu życia mieszkańców Katowic – mówił Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje S.A., która odpowiadała za budowę nowej stanicy.
 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.