Wiadomości z Katowic

W Katowicach rozpoczynają działalność Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniorów

  • Dodano: 2023-11-23 08:00, aktualizacja: 2023-11-24 07:31

W Katowicach rozpoczynają działalność Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniorów. W trakcie kilkugodzinnych zajęć seniorzy będą uczyć się obsługi smartfona czy wysyłki maila.

Katowice stawiają na rozwój cyfrowy

- W Katowicach mamy ok. 80 tys. osób, które weszły w okres jesieni życia. To bardzo duża grupa osób, która odgrywa ważną rolę w naszym społeczeństwie i uczestniczy w życiu społecznym. Jednocześnie coraz więcej spraw załatwiamy on-line, najszybciej informacje przekazywane są w Internecie. Dlatego ruszyliśmy z nowym projektem, który ma pomóc naszym seniorom w poruszaniu się w świecie nowoczesnych technologii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i przypomina, że w Katowicach działają także takie programy jak „Srebrny Telefon”, „Złota rączka dla seniora” czy „Srebrna Książka”.

Jeszcze w tym miesiącu w Katowicach ruszy działalność Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniorów. To bezpłatne warsztaty z obsługi smartfona. W czasie trwających trzy godziny zajęć, przy kawie i ciastku seniorzy  dowiedzą się, m.in. jak obsługiwać smartfona, napisać SMS-a lub e-maila, wysłać zdjęcia  do swoich bliskich, zaoszczędzić na zakupach oraz poznają wiele innych przydatnych funkcjonalności. Dodatkowym walorem zajęć są małe grupy uczestników. Osoby, które nie mają swojego własnego smartfona, a chciałby się nauczyć obsługiwać nowoczesne telefony bo na przykład zastanawiają się nad kupnem, nie muszą się martwić – na czas szkolenia organizatorzy zapewniają smartfony z systemem Android. 

- Realizacja projektu jest związana z aktualnymi potrzebami zgłaszanymi przez katowickich seniorów, którzy chcą być na bieżąco z nowoczesną technologią. Miasto organizuje i jednocześnie finansuje zajęcia z obsługi smartfona, a to oznacza, że seniorzy mogą brać z nich udział bezpłatnie – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Seniorzy zyskują dostęp do nowoczesnych technologii

Na szkolenia z obsługi smartfona zapisać się można pod numerem telefonu: 666 66 84 34. W 2023 roku władze miasta planują objąć wsparciem 700 seniorów. Oprócz możliwości uczestnictwa w zajęciach każdy senior otrzyma drukowany przewodnik, który krok po kroku będzie instruował jak obsługiwać smartfon. Koszt realizacji projektu w 2023 roku wyniesie 124 tys. zł.

Realizacja projektu jest prowadzona na zlecenie miasta Katowice przez Fundację Klub KONTRA, która gwarantuje trenerów posiadających doświadczenie w prowadzeniu szkoleń w obszarze IT. Szkolenia będą odbywały się w miejskich jednostkach, m.in. Miejskich Domach Kultury, Dziennych Domach Pomocy Społecznej, Ministerstwie Samotności, czy też w Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w Urzędzie Miasta Katowice.

Dodatkowo jeszcze w tym roku zostanie zorganizowanych 11 biesiad, dzięki którym seniorzy będą mogli miło spędzić czas i integrować się. Więcej informacji można uzyskać w lokalnych klubach seniora.


Tarcza diamentowa to wysokiej jakości narzędzie do precyzyjnego cięcia różnych materiałów. Odkryj naszą gamę tarcz diamentowych na NORWIT.PL!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również